2022.12.10. | Szabó Edit
Az okrás csirkepörkölt igazi fúziós fogás: a hazai ízeket kimondottan izgalmassá varázsolja az egzotikus zöldség. Köretként kuszkuszt vagy bulgurt ajánlunk hozzá, de nokedlivel is finom…
Hogy Nyugat-Afrikából vagy Délkelet-Ázsiából indult hódító útjára, nehéz lenne kideríteni, a lényeg az, hogy az okra ma már ott van szinte az összes kontinensen. Európa déli országaiban része a napi étrendnek, Bulgáriában, Törökországban számtalan formában készítik, ezért is érdekes, hogy Magyarországra csak az utóbbi években jutott el. Örvendetes viszont, hogy egyre népszerűbb, és többen a termesztésével is próbálkoznak.
És hogy ennek miért örülünk? Azért, mert az okra tápláló és egészséges. Van benne egy sor fontos vitamin, kalóriában és szénhidrátban szegény, viszont tartalmaz fehérjét, ami a zöldségeknél ritkaság. Egyes kutatások szerint csökkenti a koleszterinszintet, ezért fogyasztása kifejezetten előnyös az inzulinrezisztenciával küzdőknek.
Az okra íze meglehetősen neutrális, ezért fűszerezéssel gyakorlatilag bármilyen irányba elvihetjük. Nemrég egy húsmentes curryételt készítettünk vele, most pedig ismerősebb vizekre evezünk.
És még mielőtt bárki azt mondaná, hogy kár azt a jó csirkepörköltet okrával elrontani, azt javaslom, hogy kóstolja meg.
Hozzávalók 2 személyre:
- 2 db csirkecomb (alsó és felső, kettévágva)
- 20 dkg okra
- 1 kisebb vöröshagyma, finomra vágva
- 1 evőkanál zsiradék (disznózsír vagy étolaj, esetleg vaj)
- só, bors, őrölt kömény, ízlés szerint
- 1 evőkanál fűszerpaprika
- 1 gerezd fokhagyma
- ½ zöldpaprika, csíkokra vágva
- 1 közepes paradicsom, kockára vágva
A körethez:
- 1 csésze bulgur
- 2 csésze víz
- 1 csipet só
- ½ csokor petrezselyem (el is maradhat)
Elkészítése:
1. Az okrát megmossuk, felkarikázzuk, a csirkecombokat megmossuk, a csont mentén kettévágjuk.
2. A felhevített zsiradékban üvegesre pároljuk a finomra vágott hagymát. (Ha szórunk rá egy csipetnyi sót, könnyebben levet enged.)
3. Ha a hagyma megpárolódott, rádobjuk a csirkecombokat, és fehéredésig pirítjuk őket. Az se baj, ha kapnak egy kis színt. (A hagyományos iskola szerint a hagymára előbb a pirospaprikát szokás rászórni, és egy picit pirítani, csak utána megy rá a hús, de én ezt a lépést mindig megfordítom, mert nem szeretném, hogy megégjen a paprika.)
4. Ha a hús megpörkölődött, mehet mellé a felkockázott paradicsom (én a héját is le szoktam húzni előtte, mert nem szeretem, ha felpöndörödik az ételben), a vékony csíkokra vágott zöldpaprika és az áttört fokhagyma. Egy-két percig kevergetjük, és amikor levet enged, megsózzuk, majd jöhetnek rá a fűszerek: a kömény, a bors és a fűszerpaprika. Összekeverjük, felengedjük annyi vízzel, hogy majdnem ellepje, és fedő alatt puhára főzzük. (Ez a hústól függően 40-50 percet vesz igénybe.) Közben többször keverjük meg, és az elfőtt vizet szükség esetén pótoljuk.
5. Míg a csirke fő, elkészítjük a köretet. A bulgurt főzőedénybe tesszük, felöntjük kétszeres mennyiségű sós vízzel, és fedő nélkül addig főzzük, míg a víz elfogy alóla. Ekkor levesszük a tűzről, lefedjük, és hagyjuk, hogy a maradék nedvességet felszívva megpuhuljon. Aki szereti, tálalás előtt hozzákeverhet egy fél csokor finomra vágott petrezselymet.
(Ha valaki hagyományos módon, galuskával tálalná az ételt, üssön fel 2 tojást, és egy csipet sóval, valamint annyi liszttel, amennyit felvesz, keverje ki a nokedlitésztát, és főzze ki lobogóan forró, sós vízben, majd szűrje le, és tálalásig tegye félre.)
6. Amikor a hús már majdnem teljesen puha, az ételhez adjuk a felkarikázott okrát, és néhány perc alatt készre főzzük. Akkor jó, ha picit még roppanós a textúrája. Az okra természetéből adódóan a lé egy kicsit be fog sűrűsödni, és ez így is van rendjén.
7. A csirkét a köretre halmozva, a sűrű szafttal meglocsolva, forrón tálaljuk. Tejfölt kínálhatunk mellé.
Megjegyzés: aki többet szeretne tudni az okráról, olvassa el a colore.hu ide vonatkozó cikkét.