Vissza
Hússal töltött ropogós tésztatekercs – sosyete mantısı
2025.02.20. | Nagyillés János
Hogy mi az a mantı? A török konyha népszerű tésztaétele, amit Nagyillés János magyar rétestésztából készít el a Török örömök sorozat 58. részében. Íme a recept…
A mantı a török konyha nagyon népszerű töltött tésztaétele, filozófiája az olasz konyha raviolijához és tortellinijéhez nagyon hasonló: apró, töltött tésztabatyuról van szó, amit általában vízben főznek meg, majd ízesített joghurttal és fűszeres vajjal fogyasztanak. Lényege a miniatűr méret.
A „mantı” szó pontos származása tisztázatlan: a nyelvészeti vizsgálatok szerint eredeti hazája Közép-Ázsia és Kína, ahonnan az étel nevével együtt a nomád népek révén kerülhetett az anatóliai török és más eurázsiai konyhákba.
Ezúttal nem ezt a mantıt készítjük el, hanem annak „nagy testvérét”, ami inkább a börek fogalmát meríti ki, ennek ellenére mantınak nevezik. A nevében szereplő, franciából átvett szó, a „sosyete” a törökben a felső tízezerre utal – használata ebben az összefüggésben kissé megtévesztő: inkább azt jelenti, hogy akár nagy társaság számára is egyszerűbb elkészíteni, mint a hagyományos, körömnyi méretű töltött mantıt. A sikere azonban biztosan nem marad el a pepecselősebb változaté mögött.
A hagyományos mantıtól ugyancsak eltérő, hogy nem főzzük, hanem sütőben vagy serpenyőben sütjük. Elkészítése nem tart órákig – főleg, ha hozzám hasonlóan nem magunk által gyúrt tésztából, hanem rétestésztából készítjük. A készen vásárolható magyar rétestészta a töröktől sajnos kissé különbözik, ezért a receptet a magyar rétestésztára hangoltam át.

Hozzávalók:
0,5 kg darált marhahús
1 vöröshagyma, finomra vágva
12 réteslap
1-1 teáskanál só, bors és paprika (csili, erős paprika ízlés szerint)
2 evőkanál sűrű paradicsom- vagy paprikapüré
0,5 dl napraforgóolaj
a tetejére
5 dl joghurt
3-4 gerezd fokhagyma, apró lyukú reszelőn lereszelve
a fűszeres vajhoz
1 evőkanál vaj
1 evőkanál napraforgóolaj (olíva is lehet)
1 kávéskanál őrölt paprika, csili és kakukkfű

Elkészítése:
1. Az olajon megdinszteljük a finomra vágott hagymát. Közben megsózzuk, hogy levet engedjen, így nem ég le. Hozzáadjuk a borsot és a paprikát, és ezen az alapon megpirítjuk a darált húst. Amikor már kész, belekeverjük a paradicsom- vagy paprikapürét, hogy a massza egy kicsit szószosabb legyen.

2. Egy réteslapot enyhén nedves konyharuhára terítünk (bánjunk vele óvatosan, mert vékony és törékeny, nem jó, ha megszárad, viszont ha nagyon nedves, könnyen kiszakad), és gondolatban átlósan két háromszögre osztunk. A darált húsos töltelékből 2-3 evőkanálnyit az egyik felére halmozunk, majd a másik részét gyorsan ráhajtjuk, feltekerjük, és az így nyert hurkából csigát formázunk. (A fél kiló hússal nagyjából 10-12 réteslapot tudunk megtölteni – ez a mennyiség egy 6-8 fős társaságnak bőségesen elegendő.)

3. Az elkészített csigákat sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és 180 fokosra előmelegített sütőben, légkeverés nélkül, nagyjából 20 perc alatt ropogósra sütjük. Amíg sül, elkészítjük a fokhagymás joghurtot és a fűszervajat.

4. A fokhagymás joghurthoz a fokhagymát belereszeljük a joghurtba, és alaposan összekeverjük.
A fűszervajhoz egy edényben felmelegítjük az olajat, beleolvasztjuk a vajat, hozzákeverjük a pirospaprikát, a kakukkfüvet és ízlés szerinti mennyiségben a csilit, majd az egészet összemelegítjük. Ne forraljuk, mert könnyen megég és megkeseredik.
5. A frissen sült tekercseket forrón, a fokhagymás joghurttal és a fűszeres vajjal meglocsolva tálaljuk

Borsmenta-tipp: ha vendégeket várunk, a tekercseket készítsük el előre, tekerjük fel, és tegyük a tepsibe. Így már nem annyira sérülékeny, és kisül, míg a társaság az első fogást fogyasztja.
Borajánlatunk: Figula Pincészet: Bella Róza Rosé 2018
Fotó:
Nagyillés János