Paprikás kenyér – biberli ekmek
A biberli ekmek (paprikás kenyér) eredetileg Hatay regionális konyhájához tartozott, de terjedésével párhuzamosan sokan sokféleképpen igazítottak az eredeti recepten. A nálunk ismert ételek közül a pizzára hasonlít leginkább, azzal a különbséggel, hogy mivel az ekmek (kenyér, kenyérféle tészta) tetejére kerülő feltét, azaz a paprikás massza az étel névadó jellegzetessége, ezért a paprikás alaptónus nem variálható.
Mivel a kenyér elkészítése egyszerű és nem igényel különösebb konyhai jártasságot, bátran próbálkozhat vele az is, akinek még nincs gyakorlata a főzésben.
Hozzávalók:
a tésztához
- 400 g liszt (és kelesztés után még amennyit felvesz)
- fél csomag (5-6 g) szárított élesztő
- 2,5 dl víz (vagy tej)
- 1 púpozott kávéskanál cukor
- 1 teáskanál só
a feltéthez
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 20-25 dkg túró
- 2 dl olíva- vagy napraforgóolaj
- 1 evőkanál szárított kakukkfű
- 1 evőkanál paprikakrém vagy piros arany (ami elhagyható, ha van elég őrölt paprikánk)
- 3 evőkanál őrölt édesnemes paprika
- 1 evőkanál szezámmag
- 1 teáskanál só (ha piros aranyat használunk, akkor kevesebb)

Elkészítése:
1.A sütőnkhöz tartozó legnagyobb tepsit kibéleljük sütőpapírral.
2.Langyos vízben megfuttatjuk az élesztőt a cukorral. A lisztet kelesztőtálba szórjuk, hozzáadjuk a sót, a felfuttatott élesztőt, és lágy tésztát keverünk belőle. Én az eredeti hatayi receptet követtem: az előírt lisztmennyiség inkább keverhető, mint gyúrható tésztát eredményez – de ettől nem kell megijedni.
3.Amikor jól megkelt (ez bő fél órát vesz igénybe), alaposan meglisztezett felületre öntjük, lisztet szórunk rá, és addig gyúrjuk a tésztát a széleit a belseje felé hajtogatva, amíg már elválik a kéztől. Még mindig lágy lesz és formálható. Végül egy nyújtófával egyenletesre simítjuk és a tepsi méretére nyújtjuk.
4.A kinyújtott tésztát elhelyezzük a sütőpapírral bélelt tepsiben, kézzel egyenletesen kihúzogatjuk a tepsi széléig, majd újabb 15 percig pihentetjük, kelesztjük.
5.Míg a tészta kel, elkészítjük a feltétet. Ebben minden nyers, majd a tésztánk tején sül meg. A hagymát apróra vágjuk, megsózzuk, hozzáadjuk a paprikakrémet (salça), ha van otthon. Ha nincs, helyettesíthetjük piros arannyal, de akkor kevesebb só kell hozzá. Beletesszük a fűszerpaprikát (ami persze csípős is lehet, ha valaki azt szereti), a túrót (én negyed kilót használtam, de lehet több is, bár az eredeti recept szerinti 50 dkg-ot egy kicsit soknak gondolom) és az olajat. Aztán jöhetnek a fűszerek és az egyéb kiegészítők: a szezámmag és a szárított kakukkfű. (Az eredeti receptben szerepel még egy evőkanál çörek otu, valamint egy teáskanál szárított korianderlevél is. Más receptekben çörek otu nem volt, és a koriander helyett is egy teáskanál római köményt javasolnak. Bármelyik fűszerezéssel készül, teljesen biztos, hogy nagyon finom lesz.)
6.A feltétet egyenletesen eloszlatjuk a másodszor is megkelt tészta tetején.
7.200 fokra előmelegített sütőben légkeverés nélkül 10 perc alatt kisül; ha úgy látjuk, hogy a tészta közepe táján a massza még lágy, kicsit tovább sütjük.
Borsmenta-tipp 1: van, aki víz helyett tejet használ a tésztához – bátran kipróbálhatjuk, úgy is nagyon ízletes.
Borsmenta tipp 2: napjaink biberli ekmek receptjei már szinte mind a tepsiméretű változatot preferálják, de a formázáskor követhetjük az eredeti metódust is: ebben tenyérnyi kerek lepénykéket formáztak a tésztából.