2024.09.19. | Nagyillés János
A misket köfte valójában paradicsomos húsgombóc, de persze nem a svéd, hanem a török változat. Igaz, hogy az apró golyók formázása időbe telik, de Nagyillés János receptje megéri a fáradságot…
A misket szó jelentése kis golyó vagy puskagolyó, következésképpen aki elkészíti ezt a köftét, készüljön fel félórányi golyógyártásra. A török konyha szereti az apró darabokból álló ételeket: legendás fogásuk a mantı: darált hússal töltött tészta. Egy török barátom alighanem csak egy kicsit túlzott, mikor mantıművészetem első zsengéivel szembesítettem, ugyanis azt mondta, hogy ebből negyven darabnak kell egy evőkanálban elférnie. Nos, ha annyinak nem is, de nagyon aprónak kell lennie, az biztos.
A misket köfte készítésekor megnedvesített kézzel nagyobb cseresznyeszem-méretű golyókat formázunk a darált húsból. Az eredeti receptben természetesen darált borjúhús szerepel, én darált pulykacombból készítettem, és ezzel is nagyon finom.
Hozzávalók:
a köftéhez
- 500 g darált hús (én darált pulykacombot használtam)
- 2 tojás
- 1 nagy vagy két kisebb vöröshagyma, lereszelve
- 4 gerezd fokhagyma, lereszelve
- 6 evőkanál zsemlemorzsa
- 1-1 teáskanál fekete bors és fűszerpaprika
- ízlés szerint csili
- 1 nagy csokor petrezselyem
a paradicsomszószhoz
- 2 evőkanál olaj
- 4 evőkanál paradicsomsűrítmény vagy 500 g paradicsompüré
- 1 teáskanál fekete bors
- só
- a mártás hígításához 1 pohár forró víz
Elkészítése:
1. A törökök a köftének bekevert darált húst sokáig és erőteljesen gyúrják, míg a massza – amennyire csak lehet – homogén, krémszerű állagú nem lesz. A köftébe a vöröshagymát és a fokhagymát nem aprítjuk, hanem reszeljük: a fokhagymát a legapróbb lyukú reszelőn, a vöröshagymát pedig almareszelőn. Hozzáadjuk a tojásokat, a prézlit, a petrezselymet és a fűszereket is, majd erőteljesen átgyúrjuk.
2. Ha meggyúrtuk és megformáztuk a köftét, egy tepsiben sütőpapíron 200 fokon légkeverés nélkül körülbelül fél óra alatt kérget sütünk rá.
3. Míg a húsgolyócskák sülnek, elkészítjük a paradicsomszószt. Ennek két módja van. Ha paradicsomsűrítményünk van, két-három kanál forró olajon megfuttatjuk, sót, borsot, kakukkfüvet adunk hozzá, majd forró vízzel felengedjük úgy, hogy fél liternyi mártást kapjunk. Ha folyékonyabb a pürénk (én ilyet használtam), egy 500 gramm körüli püréből hasonlóképpen készítünk szószt, de csak akkor adunk hozzá vizet (ha egyáltalán kell), mikor beletettük a gombócokat, és csak annyit, hogy a épp ellepje őket, mivel nem levest készítünk. A paradicsomszószhoz érdemes, de nem kötelező pár csepp édesítőt vagy egy mokkáskanál cukrot adni: szépen szelídíti a paradicsom savait.
4. A gombócokat a szósszal fél óra alatt közepes vagy még alacsonyabb lángon összerottyantjuk, és krumplipürén vagy bulgur-/rizspiláfon tálaljuk.
Afiyet bal şeker olsun (ejtsd: áfijet bál seker olszun) – széles jó étvágyat hozzá!
Fotó:
Nagyillés János