2024.02.13. | Szabó Edit
Aki a Káli-medencében bortúrázik, annak a köveskáli Pálffy Pince kötelező program. Boraik a Borsmenta tesztjein rendszeresen az élmezőnyben szerepelnek, de mégiscsak más, ha személyesen a borász tölt a poharakba…
Pálffy Gyula borait rendszeresen kóstoljuk, ezért is örültünk, hogy egy teljes estét vele és a feleségével, Beával tölthettünk. Gyula sok szállal kötődik Köveskálhoz, a családfáját 1750-ig tudja visszavezetni. Itt élő ősei mindig szőlőműveléssel és borkészítéssel foglalkoztak, akárcsak most ő és a fiai. Gyula pályája nem volt teljesen egyenes. Az édesapja ugyan azt szerette volna, ha folytatja ősei mesterségét, és ő is borász lesz, de őt inkább a kereskedelem érdekelte. A rendszerváltásig minden rendben is ment, egyik boltot a másik után nyitották a környéken, csakhogy a kilencvenes évek elején megjelentek a multik, és a kisboltok lehúzták a redőnyt. Gyula nem esett kétségbe, édesapja borát díszes üvegekbe töltötte, és különböző alkalmakra szóló ajándékként értékesítette. Ez az üzlet is beindult, és talán a mai napig dübörögne, ha Gyula nem olvas el egy Szeremley Hubával készült interjút a Borbarát Magazinban. Hubát akkoriban mindenki ismerte, sikeres borosgazda volt Badacsonyban, és abban az interjúban hihetetlen lelkesedéssel ecsetelte be a Balaton-felvidék borászati lehetőségeit. Ez volt az a pillanat, amikor Gyula megértette, hogy ki van jelölve az útja, csak rá kell lépni.
1998-ban alapította meg a pincét, és jelenleg 16 hektáron gazdálkodik. 2007-től fokozatosan tért át az ökológiai művelésre – a pincészet ma már tanúsítvánnyal rendelkező biobirtok –, és ezt az elvet a pincében is követi. Spontán erjedő borait általában egy évig seprőn tartja, és az érleléshez 225 literes fahordókat használ. Termékskálája színes és változatos, a pezsgőtől a késői szüretig mindent megtalálunk nála, amit csak szeretnénk.
Borkóstoló 8 tételben
A kóstolást a 2018-as pinot noir rozé pezsgővel kezdtük. Tradicionális eljárással készült, és 4000 palackot töltöttek belőle. Spontán erjedt, Budafokon pezsgősítették, 32 hónapos palackos érlelés után degorzsálták. Lendületes pezsgő szamócás, ribizlis jegyekkel, sok apró buborékkal. Kitűnő vendégváró.
Nem is balatoni termelő, akinek nincsen olaszrizlingje! Pálffyéknak többféle is van, és mindegyik hűen mesél a termőhelyről, a klímáról és az évjárat sajátosságairól. Mi a 2022-es „belépő” olaszt kaptuk a poharunkba. A szőlő a mező-máli területeken termett, ez az egyetlen olyan dűlő a pincészet birtokán, ahol a talaj nem vulkanikus, hanem mészköves, némi permi homokkővel keverve. A bor tartályban, spontán erjedt, és néhány hónapnyi tartályos érlelés után palackozták. Kellemesen frissítő, jóivású olaszrizling, lendületes savakkal, finom kesernyésséggel a lecsengésben. Nyáron a vízpartra nem kell ennél jobb, de egy vacsora elejére, étvágygerjesztőnek is tökéletes.
A 2022-es rajnai rizling teljesen más világ. Régen errefelé nem nagyon volt senkinek, a mennyiségi termelés időszakában ugyanis a rajnai rizling nem tudta megmutatni valódi értékeit. Gyula is csak az utóbbi évtizedben kezdett barátkozni vele, de most már az egyik kedvencének tekinti, és nagy jövőt jósol neki. A bor tartályban, spontán erjedt, és palackozás előtt 7 hónapig érlelődött finomseprőn. Kedves, fehér húsú gyümölcsös, fűszeres aromatika jellemzi, utóízében főként az őszibarackosság köszön vissza. Nagyon szerethető, bármilyen alkalomra kiváló.
Hogy a környék egyik legjobb termőhelye a Fekete-hegy, azt már régóta tudják az itteni borászok. Gyula egy szép olasz-rajnai házasítást készített onnan, amelyben az arány 2021-ben 60-40% volt a rajnai rizling javára. A két bor külön erjedt és külön érlelődött, Gyula csak palackozás előtt végezte el a házasítást, és utána 5 hónapot pihentette a palackban, mielőtt útjára engedte. Ez a bor azért is különleges, mert miközben szépen hordozza a termőhely kicsit sós, ásványos jegyeit, közben tele van gyümölccsel és fűszerrel. A textúra krémes, és az egészből árad az elegancia.
Az Olivin új felfedezés. Izgalmas furmint, csupa tűz, csupa energia. A bor a nem meglepő módon olívazöld fényben tündöklő olivin nevű féldrágakőről kapta a nevét, ami megtalálható a termőterületen. A borhoz a szőlőt egész fürtösen préselték, majd fele-fele arányban hordóban és tartályban erjedt, és 12 hónapig finomseprőn érlelődött. Ízében zöldfűszerek sokasága, zöldalma, fenyő, cédrus, frissen vágott fű, és valami finom, zöldes fanyarság, amitől az egész bor egyedivé válik. Nagyon izgalmasnak találtuk.
Érdekesek vagyunk mi, borkedvelő emberek! Itt van ez a tramini nevű csodálatos szőlőfajta, intenzív sárga rózsás aromavilággal, mégse becsüljük sokra. A traminit nehéz eladni, ezért sok mindennel próbálkoznak a borászok, hogy megnyerjék a fogyasztót. Gyula például narancsbort készített belőle 2015-ben, és ez annyira bejött, hogy azóta szinte minden évjáratban palackozza. Mi most a 2022-es évjáratot kóstoltuk, amihez a szőlő 18 napig ázott héjon, és még nem ment végbe teljesen az erjedés, amikor lefejtették róla. Valahol mélyen megőrizte a fajtára jellemző, rózsaolajos, virágos jegyeket, de inkább gyümölcsös, főleg őszibarackos az íze, és egy picit fűszeres is. Aki szereti a műfajt, ez a narancsbor lehet az egyik kedvence.
A 2018-as cabernet sauvignon hagyományos módon készült: nyílt kádban erjedt, csömöszölték, és felerészben francia, felerészben bakonyi tölgyből készült hordóban érlelődött másfél évig. Vastag, gyümölcsös cabernet sauvignon, érett tanninokkal, támogató savakkal. A meggyes, cseresznyés, áfonyás ízeket szépen egészíti ki egy kis ánizsos frissesség. Remekül elkészített bor, minden ünnepi asztal díszére válik.
A sort a 2017-es syrah-val zártuk, ami intenzív fűszerességével mindannyiunkat meghódított. Gazdag bor, tele energiával, meggyes gyümölcsösséggel és finom, mentás árnyalatokkal, amitől kissé hűvössé és távolságtartóvá válik, de éppen ez benne a legszerethetőbb.
Bea vacsorára sörben sült csülköt tálalt, mi pedig a kedvenceinket töltöttük mellé a poharakba. Nagyszerű esténk volt, családias, vendégszerető közegben. Nagyon köszönjük Beának és Gyulának!
Sorozatunk következő részében a Kőtengerben és a Kőróka Pincénél tett látogatásunkról mesélünk.
A sorozat korábbi részei:
Rezeda, Kalamona és a többiek
Készítsd el a saját sajtodat
Borvacsora Trombitás Tamással