2017.10.12. | Varga Anita
Vajon mi rejlik az egzotikus hangzású szó mögött? A legklasszikusabb svéd péksütemény, a fahéjas csiga. Érdemes vele meglepni a családot, imádni fogják. Hardcore édességimádóknak kínáljunk mellé házi szilva- vagy eperlekvárt…
Ismeretlen, egzotikus tájakra képzelem magam, ahogyan ezt a szót ízlelgetem: kanelbullar. Igazából túl sok romantikus nincs egy fahéjas sütiben, mégis úgy éreztem, hogy ki kell próbálnom ezt a receptet. A kardamom és a fahéj randevúja keltette fel az érdeklődésemet, pedig nem is vagyok oda a keleti konyháért. Kardamommal édességben még sosem találkoztam. Utánaolvasva persze kiderül, hogy két fajtája létezik, a zöld és a fekete, melyek közül ez utóbbit a füstös ízvilága miatt húsok és zöldségek ízesítésére használják, a zöld változatot pedig süteményekbe keverik, és nem csak keleten, de az északi országokban is. Maga a kanelbullar egyébként az egyik legklasszikusabb svéd péksütemény. A nyelvész bújik elő belőlem, amikor a szó etimológiáját kutatom – a kardamom a szív fűszere: kardia=szív, amomum=fűszer. Gyönyörű szó!
Hozzávalók
A tésztához:
- 2,5 dl langyos tej
- 0,5 dl cukor
- 2,5 dkg élesztő
- 50 dkg finomliszt
- 1 kávéskanál só
- 1 teáskanál őrölt kardamom
- 7,5 dkg puha, szobahőmérsékletű vaj
- 10 dkg puha vaj (nem olvasztott, és nem is a hűtőből kivett)
- 10 dkg barna cukor
- 2 teáskanál fahéj
- 1 felvert tojás
- díszítőcukor
Elkészítés:
1. A langyos tejbe szórjuk a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, összekeverjük, majd félretesszük.
2. A lisztet tálba szitáljuk, összevegyítjük a sóval és az őrölt kardamommal. Hozzáadjuk a szobahőmérsékletű vajat, és összemorzsoljuk. A közepébe mélyedést készítünk, és beleöntjük az élesztős keveréket. Kézzel vagy géppel dagasztani kezdjük: gyönyörű fényes, rugalmas gombóccá áll össze
3. Szobahőmérsékleten nagyjából 45 perc alatt a duplájára kelesztjük. Közben a töltelék hozzávalóit egy tálban habosra keverjük.
4. A gyúródeszkát vékonyan meghintjük liszttel, és a megkelt tésztát óvatosan ráfordítjuk. Sodrófával 3-4 mm vastag, 40×60 cm-es téglalappá nyújtjuk. Amikor téglalapot kell formáznunk, mindig sarkosan kezdjük a nyújtást: gurítsuk a sodrófát a tészta jobb felső, majd a bal alsó sarka irányába, és ugyanezt a másik oldalon is, azaz a bal felső, majd jobb alsó sarok felé nyújtunk. Ezután gurulhat felfelé-lefelé és oldalirányban a sodrófa. Ezt ismételve könnyedén alakíthatjuk a szépen megkelt, ezáltal jól kezelhető tésztánkat. Rákenjük a tölteléket, és a hosszabb oldala felől feltekerjük, mint a bejglit. Enyhén belisztezzük a felületét, hogy ne ragadjon, és 2 cm széles szeletekre vágjuk.
5. Egymástól távol, sütőpapíros tepsire fektetjük a csigákat, vagy 1-1 papírkapszliba tesszük, és további 15-20 percig kelni hagyjuk. Ezalatt előmelegítjük a sütőt 220 °C-ra.
6. A megkelt péksüteményeket lekenjük felvert tojással, megszórjuk díszítőcukorral, és a tepsit vagy a muffinformát a forró sütőbe toljuk. A csigákat 10-15 perc alatt aranysárgára sütjük.
Nálunk csak 10 perc volt, eddig bírtunk ellenállni a sütőből kiáradó isteni fűszeres illatoknak!
Borajánlatunk: Bott Pince: Bott-rytis 2011
Fotó:
Varga Anita