2017.03.30. | Varga Anita
Imádom a medvehagymát; benne van a tavasz illata, pikáns és kacér, mint mi, nők ebben az évszakban, és rengetegféleképpen fel lehet használni: főzéshez, sütéshez, akár egyszerűbb szendvicskrémek, mártogatósok fűszerezéséhez is. Én most pogácsát sütöttem vele…
Nagyon kellemes aromát ad az ételeknek. A nevében benne van a jelentése, vagyis a népi hagyomány szerint a barlangjából kibújó medve először ezt a növényt keresi, hogy a hosszú téli álom után kitisztítsa a szervezetét. Ránk is ilyen jótékonyan hat: tisztítja a májat, az ereket, enyhíti a fejfájást, ezen túl nyugtató hatású, emésztési panaszokra is jó, és nem utolsósorban javítja a szervezet ellenálló-képességét. A hagymaformák a védikus tanítások szerint radzsasztikus ételek, azaz a vágyat, a szenvedélyt erősítik, illetve az érzelemtestre hatnak. Ha pedig egy pohár jó bort is elfogyasztunk mellé, rosszul már biztosan nem alakulhat az esténk.
Amikor rátaláltam erre a pogácsára, két dolog egyből megfogott benne: az egyik a már sokat emlegetett tejföl, ami isteni krémességet és puhaságot ad a kelt tésztának, és itt ráadásul egy nagy pohárnyi mennyiségről beszélünk, a másik pedig az, hogy nem szégyell a recept 2 evőkanál sót kérni tőlünk. Szerintem a sóval nem érdemes finomkodni, nem véletlenül mondja a mesebeli királylány a királynak azt, hogy „Édesapám, én úgy szeretlek téged, mint az emberek a sót!”. Lássuk, mi egyéb kell még hozzá:
Hozzávalók:
- 1 kiló liszt
- 2 evőkanál só
- 50 deka margarin
- 2 nagy tojás
- 1 nagy doboz tejföl
- 1 deci tej
- 1 csipet cukor
- 5 deka élesztő
- 10 deka medvehagyma és 15 deka puha margarin lesz a töltelékünk
- 1 tojás és szezámmag kerül a tetejére
Elkészítés:
1. A margarint elmorzsoljuk a liszttel, hozzáadjuk a többi hozzávalót, és jól összegyúrjuk. Érdemes erre a műveletre még dagasztógéppel is 6-8 percet szánni, hogy a tészta szép selymes és fényes legyen, és a hozzávalók egyneműsödjenek. Ha kész, a tésztabucit egy fóliával letakart tálban eltesszük pihenni a hűtőbe, nagyjából egy órára.
2. Amíg pihen a tésztánk, elkészítjük a tölteléket, a medvehagymás margarint: a megmosott és lecsepegtetett medvehagymát késsel apróra vágjuk egy deszkán, majd összedolgozzuk a margarinnal. Ez akkor egyszerű feladat, ha puha a margarin, tehát célszerű nem közvetlenül a művelet előtt kivenni a hűtőből.
3. A megpihent tésztánkat lisztezett deszkán kb. 5 mm vastagságú téglalap alakúra kinyújtjuk, és megkenjük a medvehagymás vajjal.
4. A téglalap széleit két oldalról ráhajtjuk a tészta közepére, így egyharmad akkora téglalapot kapunk.
5. Ugyanígy járunk el a tészta tetejével és aljával is, ráhajtjuk őket a közepére.
6. Tiszta konyharuhával letakarva fél órát pihentetjük.
7. Ha letelt a fél óra, akkor ezt a kinyújtást és hajtogatást megismételjük, majd ismét letakarjuk, és fél órát megint pihenhet. Erre a rengeteg hajtogatásra azért van szükség, hogy szép, mutatós, réteges tésztát kapjunk. Amikor kisül a pogácsa, olyan lesz majd, mint egy harmonika. Előfordulhat, hogy a sok rétegtől eldől a pogácsánk, és a Pompom meséiből jól ismert Órarugógerincű Felpattanó alakját veszi fel.
8. A sok várakozás leteltével 2 ujjnyi vastagságúra nyújtjuk a tésztát, és kiszaggatjuk.
9. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, a tetejét megkenjük tojással és megszórjuk szezámmaggal.
10. 200 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt szép pirosra sütjük őket. Ha szeretnénk a fent említett mesefigurával találkozni, semmiképp ne felejtsük el a vízzel teli edénykét a sütő aljába helyezni! :-)
Borajánlatunk: Benedek Pince: Epreskert Sauvignon Blanc 2016
Fotó:
Varga Anita