2024.04.17. | Szabó Edit
Bársonyos textúrája, mélysége és kedves, gyümölcsös ízvilága miatt a merlot sokak kedvence. A Borsmenta merlot-tesztjén 7 borvidék 11 borászatának 14 borát töltöttük pohárba, és egy soproni vitte el a pálmát…
A merlot nevű francia szőlőfajta bora mélyvörös színével, bársonyos tanninjaival, mély tüzével és hanyag eleganciájával hódítja meg a szíveket. Igényes borfogyasztók tömegei vallják kedvencüknek a fajtát, amely legyen akár könnyed, játékos és gyümölcsös, akár hosszan érlelt, gazdag és fűszeres, egyaránt izgalmas és felfedezésre csábít.
A fajtáról
Noha a világ egyik legismertebb szőlőjéről van szó, a merlot minden kétséget kizáróan Franciaországból származik. Szűkebb hazája Bordeaux, ahol a hat legelterjedtebb fajta között tartják számon. (A másik öt a cabernet sauvignon, a cabernet franc, a carménère, a malbec és a petit verdot.) Magyarországon az 1960-as években kezdték termeszteni, de igazi népszerűségre csak az utóbbi 20-25 évben tett szert. Főként Villányban, Szekszárdon, Egerben, Tolnában és a Balaton déli részén telepítették előszeretettel, de Tokaj kivételével szinte minden borvidékünkön megtalálható, bár nem ad mindenhonnan emlékezetes bort.
A merlot illat- és ízjegyei
A merlot borok színe általában mélyvörös, illata mély, gazdag, sokrétű. Jellemző rá a fekete ribizlis, szilvás, fekete cseresznyés aromatika, ami gyakran a hordóból érkező édesfűszerességgel párosul. Az érleltebb borok finom gombás, avaros jegyeket is mutatnak. A textúra legtöbbször sima, selymes, bársonyos.
A tesztről
A Borsmenta merlot-tesztjét Budapesten, a Fill the Winebox borbárban tartottuk. Ezúttal 7 borvidék 11 pincészetének 14 különböző stílusú bora került a poharunkba, közülük 4 Villányból, 3 Szekszárdról, 2-2 a Mátrából és Balatonboglárról, és 1-1 Sopronból, Pannonhalmáról, valamint Egerből A legidősebbhez 2009-ben, a legfiatalabbhoz 2023-ban szüretelték a szőlőt.
A kóstolt borok alapján egyértelműen érezhető, hogy a globális felmelegedés a mi termőhelyeinket sem kíméli. A merlot jó cukorgyűjtő, és mivel szinte minden idősebb ültetvényt déli lejtőre telepítettek, majdnem az összes borban – a hűvösebb klímáról érkezett egri és pannonhalmi kivételével – 14% fölötti az alkoholtartalom, és ez nem tesz mindig jót a kompozíciónak.
A másik általánosan leszűrhető tanulság, hogy ezeknek a boroknak több idő kellene. Túl fiatalon piacra dobják őket, és a fogyasztó sajnos nem fogja megvárni az optimális érettségi állapotot, így szinte soha nem élvezhetjük őket teljes szépségükben.
Az élmezőnybe egy szekszárdi, egy pannonhalmi, két balatonboglári és egy soproni bor került. (Fontos megjegyeznünk, hogy az alábbi lista a teszten részt vevő újságírók átlagpontszámai alapján készült, nem minden ponton egyezik a cikkíró véleményével.)
Az ötödik – Heimann Családi Birtok: Merlot 2021
A szülők kicsi pincéjében jó volt a bor, ezért is döntött úgy Heimann Zoltán, hogy nyugdíjas édesapja „vállalkozását” segíti egy kicsit. Aztán amikor a szülők már egyre kevésbé bírták a munkát, a borkészítés gondját az egyébként közgazdász feleség, Ági vette át. A birtok növekedett, egyre népszerűbbé vált, és hamarosan az ország legjobbjai között tartották számon. Zoltán és Ági két fia közül az egyik. Zoltán már tudatosan választotta a borász szakmát, és külföldi tanulmányútjairól hazatérve aktívan bekapcsolódott a pincészet életébe. A borokat ma már javarészt ő készíti, Ági pedig szívesen látja a vendégeket a hangulatos terasszal és modern étteremmel rendelkező présháznál, a szekszárdi Iván-völgyben.
A teszten kóstolt merlot alapanyagát a Batti kereszt-dűlőben szüretelték. A szeptember végi kézi szüretet követően a bor acél- és fakádakban erjedt, majd a préselés és az almasavbontás után 500, 1000 és 5000 literes hordókban érlelődött. Színe mélyrubin, illatában kávés, csokoládés, meggyes és aszalt szilvás jegyek. A korty selymes, szinte simogató, az íz követi az illatot. Nagyon szép merlot, de fiatal még, érdemes vele várni legalább karácsonyig. Akkor viszont már nagyon jó párja lesz az étcsokis süteményeknek.
A negyedik – Babarczi Szőlőbirtok és Pince: Pannonhalmi Merlot 2021
Lassan fél évszázada már annak, hogy Babarczi László és felesége a győrújbaráti családi házuk kertjében eltelepítette az első ezerfürtű és cserszegi fűszeres töveket. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, a birtok 65 hektárosra nőtt, a borok egyre ismertebbé váltak, és a borászatot ma már a második generáció vezeti. Hogy mi kerül a palackba. azért Babarczi Zsuzsanna felel, aki ugyan eredetileg a Széchenyi István Egyetemre járt és külkapcsolatokra specializálódott, de amikor Zürichből hazatért, és átvette a pincészet irányítását, megszerezte a szőlész-borász szakmérnöki diplomát is. Győrújbaráti pincéjüknél szívesen fogadnak vendégeket – aki arra jár, jelentkezzen be hozzájuk.
A pincészet 2018-ban palackozott először önállóan merlot-t. Azt a bort is teszteltük, feljegyzésünkért katt IDE! A 2021-es évjárat páratlan eleganciájával hívja fel magára a figyelmet. A szerkezet szép, arányos, az alkohol mértéktartó, az íz pedig különleges, mert a csokis-ribizlis világot egy kis rozmaringos fűszeresség kíséri kacéran. Fiatalos, lendületes, nagyon szerethető bor, még bőven van ideje.
A harmadik – Rubin Borászat: Phenomëne Merlot BIO 2020
Hobbinak indult 2013-ban, mostanra öthektáros biobirtok lett belőle Balatonkeresztúron, a Balatonboglári borvidék egyik legszebb helyén. Az ökológiai szemlélet kezdettől fontos volt a birtok tulajdonosai számára, és ma már a szőlészet és a borászat is rendelkezik biotanúsítvánnyal. Az ültetvényeken fehér és kék szőlő egyaránt terem, a borokat Subosits Tamás bioborász készíti. „Mély, finoman árnyalt boraik a termőhely lenyomatai, a mindenkori évjárat tükörképei” – írja róluk Kovács Antal sommelier. A festői környezetben található borkert péntektől vasárnapig előzetes bejelentkezéssel várja a látogatókat.
A most kóstolt merlot a pincészet Phenomëne borcsaládjának első tagja. Mély illatában az aszalt meggyes, szilvás aromákat finom mentásság hűsíti. Kóstolva telt, gazdag, sokrétű, de nem adja magát azonnal. A málnás, aszalt meggyes, cseresznyés ízekre várni kell, sokáig a kávésság uralja az ízképet. Jól iható, lendületes bor, fogyasztás előtt érdemes dekantálni.
A második – Rubin Borászat: Peripheria Merlot BIO 2019
A Rubin Borászat két borral is nevezett a tesztre, és mindkettő dobogós helyen végzett. Szívből gratulálunk!
A Peripheria Merlot a birtok kiemelt tétele, nyílt kádban erjedt, új tölgyfa hordóban érlelődött. Ha megpörgetjük, nagy templomablakokat rajzol a pohár falára. Gazdag, tartalmas, bársonyos textúrájú bor, jó savakkal, érett tanninnal, rengeteg gyümölcsös ízzel, amelyek közül a fekete ribizli és a cseresznye emelkedik ki. A mentás, ánizsos hűvösség kifejezetten jól áll neki, szépen ellenpontozza a magas alkoholtartalom miatt megjelenő konyakmeggyes jelleget. Szerethető, vidám bor, akár a terített asztalon, akár vallomásos éjszakákon megállja a helyét.
Az első – Etyeki Kúria: Kúria Sopron Merlot 2020
Az etyeki Öreghegyen található pincészetet 1996-ban alapította az Ottrubay házaspár. Az akkor másfél hektáros terület mostanra jócskán megnőtt, és az etyeki 23 hektár mellé néhány éve beszereztek egy 20 hektáros területet a Soproni borvidéken is. A főborász 2009 óta Mérész Sándor, aki a kiváló etyeki pinot noirok mellett ma már csúcskategóriás merlot-kat és kékfrankosokat is készít – ez utóbbiakat a Balf határában szüretelt szőlőből. A pincészet az etyeki birtokközpont épületében működő borbárban fogadja az érdeklődőket, népszerű rendezvényeik mindig sok látogatót vonzanak.
Tesztnyertes merlot borukat kézi szüret és bogyózás után 21 napon át héjon erjesztették, közben kézi csömöszölést és körfejtést alkalmaztak. Az almasavbontás után 70%-ban két-három éves, 30%-ban új, 300 literes, magyar, francia és osztrák tölgyfa hordókba fejtik át a bort, és itt érlelik további 14 hónapon át.
Lassan nyíló illatában cigánymeggyes, szedres, fűszeres világ, ízében ánizs, aszalt szilva, étcsoki és rengeteg fűszer. Selymes textúra, hosszú utóíz, bámulatos gazdagság, de mindez csak akkor jön elő, ha adunk neki időt. Fogyasztás előtt mindenképpen dekantáljuk, különben az élmény nagy része elvész.
A teszten az alábbi kollégák voltak jelen:
Csepe Erika (BorvidékMánia), Hegyi Gábor (borkereskedő), Száraz Krisztián (Borgonista), dr. Nádasi Eszter (Borsmenta), dr. Vargha Márk (Borsmenta), Takács Andrea (Borsmenta), Pesti Eszter (Borsmenta), Hatvani Szabolcs (Borsmenta) és Szabó Edit (Borsmenta).
Íme a teljes borsor – a pincék szerinti betűrendben:
Babarczi Szőlőbirtok és Pince: Merlot 2020; Etyeki Kúria: Kúria Sopron Merlot 2020; Heimann Családi Birtok: Merlot 2021; Heumann Pincészet: Merlot 2017; Kovács Nimród Borászat: CHILL Merlot 2023; Lelovits Tamás Pincéje: két-hold 2021; Rubin Borászat: Phenomëne Merlot BIO 2020, Peripheria Merlot BIO 2019; Szemes Pince: Villányi Merlot 2022, „Dél” Villányi Merlot Kopár-dűlő 2020; Szőke Mátyás és Zoltán Pincészet: Amerlot 2021, Merlot 2009; Vesztergombi Pince: Merlot 2021; Vida Családi Birtok: Ölelés Merlot 2020.
Fotó:
Borsmenta
-
honlap