2017.02.23. | Bőti László
Szlovákia, Csehország, Szlovénia Románia, Horvátország, Szerbia és Ausztria dűlőit egyetlen este alatt bebarangolni nem is olyan képtelen vállalkozás. A különleges utazásra a CEWI hívta az érdeklődőket, az útikalauz Ercsey Dániel volt…
Az elegáns tér közepén krémszínű zenepavilon áll, benne díszegyenruhás katonazenekar indulókat játszik. Egyszer csak fiákerek robognak át a placcon, megtörve a selyem napernyők alatt üldögélő kisasszonyok ráérős csevegését. Suhanó szoknyák, bécsi valcer, kávéházi hangulat, porceláncsészében sötétlő fekete… Valahogy így képzeljük el az életet a Monarchia korának nagyvárosaiban. Jobban a dolgok mögé nézve azonban rájövünk, hogy a világháború kirobbanásával szertefoszló korszak hétköznapjairól igen keveset tudunk, és bár azt még csak-csak sejtjük, hogy mit ettek, arról végképp nagyon keveset tudunk, hogy mit ittak akkoriban az emberek.
Ebből a hiányosságból sikerült nemrég valamicskét pótolnunk, a CEWI (Central European Wine Institute) februári szakmai programja ugyanis egy igazi k. u. k. kóstoló volt, Ercsey Dániel vezetésével.
A kóstolással egybekötött, úti beszámolókkal tarkított élvezetes történelemóra első lépéseként a fenti fogalmat tisztáztuk és jártuk körül egy kicsit. A k. u. k. mozaikszó ugyanis esetünkben nem egy pincészet, tájegység vagy dűlő neve, hanem egy jelző, ami monarchiabeli dokumentumokról, céglevelekről vagy épp a Švejk, a derék katona című regényből lehet ismerős. Jelentése „kaiserlich und königlich”, vagyis „császári és királyi”, amit furcsa módon nemcsak a hadsereg, hanem azon termelők megjelölésére is használtak, akik az uralkodói udvar beszállítói közé tartoztak.
Ezt a jelzőt kizárólag akkor érdemelhette ki egy kereskedő, ha áruja folyamatosan kifogástalan, magas minőségű volt, tekintet nélkül arra, hogy a bécsi szeletként elterülő Monarchia mely szegletében tevékenykedett. Ennek köszönhetően a kóstoló borai is elég változatos helyekről érkeztek. Rajtuk keresztül olyan országok dűlőin barangolhattunk, melyek a mifelénk jellemző borkultúrától és szőlőművelési gyakorlattól számos ponton eltérnek, de ettől függetlenül (vagy éppen ezért) számtalan esetben rendkívül ígéretesek is.
Hogy miben mások? Ercsey Dániel borszakíró rendkívül szórakoztató és érzékletes előadásból sok minden kiderült. Kóstoltunk arculcsapóan bodzás, ám savak és test tekintetében gyengécske sárga muskotályt Szlovéniából, és klasszikus burgundi klónok tőkéin termett szemekből készült, elismerően csillogó tekinteteket eredményező pinot noirt Csehországból. Az utóbbihoz hasonló reakciók voltak egyébként túlsúlyban az estén, meg a csodálkozó arcok, amikor a számokra és trendekre terelődött a szó.
Magyar fülnek ugyanis elsőre elég szokatlanul hangzik, hogy egy minőségi borairól híres pincészet kapacitása évi 27 millió liter, vagy hogy egy jó nevű borászatnak egyetlen tőkényi szőlője sincs, miközben elismert tételeket dob piacra. Azt is furcsa hallani, hogy egy hazánknál két és félszer nagyobb területű ország (Románia) mindössze 50 nagyobb pincészettel rendelkezik, vagy hogy bizonyos országokban (Horvátország) meglehetősen „kócos” a borrégiós nyilvántartás.
Ugyanakkor számos dologban hasonlítunk, így a borturizmus elmaradottságában, meg persze abban, hogy sokan és egyre többen vannak azok a megszállott, kísérletező, újítani akaró borászok, akik kis hazájukat szeretnék feltenni a világ boros térképére.
Éppen ezért mindenkinek azt ajánljuk, hogy ha a volt Monarchia országaiban jár, ne sajnálja azt a plusz 20-30 perces autóutat, és keressen fel egy-egy nevesebb pincészetet. Ha pedig itthon, a szaküzletek kínálatában pillant meg a fenti tájak valamelyikéről egy palackot, csapjon le rá. Hiszen utazni egy pohárban is lehet!
Kóstolt tételek:
Jeruzalem Ormož, Sipon 2015 – Szlovénia
Jeruzalem Ormož, Rumeni Muskat 2015 – Szlovénia
Vin Liliac Fetească Albă 2015 – Románia
Iločki Podrumi, Traminac 2015 – Horvátország (egy alap- és felsőbb kategóriás)
Chateau Bela, Riesling 2015 – Szlovákia
Pivnica Brhlovce, Kora Bella 2015 – Szlovákia
Stapleton & Springer Roučí 2013 – Csehország
Weingut Kopfensteiner, Saybritz 13 Eisenberg DAC Reserve 2013 – Ausztria
Vinarija Zvonko Bogdan, Život Teče 2015 – Szerbia
Chateau Vecsey, Tokajsky Vyber 6 puttony 2012 – Szlovákia
Fotó:
facebook