2016.02.23. | Szabó Edit
Vendéglátósokat, kereskedőket, termelőket, szakírókat és oktatókat értékelt a Magyar Sommelier Szövetség...
A Magyar Sommelier Szövetség 2014-ben alapította a Par Excellence-díjat olyan személyek számára, akik kiemelkedő tevékenységükkel eredményesen járulnak hozzá a magyar éttermi kultúra, különösen a bor- és italfogyasztás színvonalának emeléséhez, a vendéglátó munka megbecsültségének növeléséhez és a hatékony ismeretterjesztéshez. A díjat az idén is a magyar bor- és gasztronómiai kultúra öt kiváló képviselőjének ítélték oda. A névsort még decemberben nyilvánosságra hozták, ám a díjak átadására csak vasárnap került sor, a Magyar Sommelier Bajnokság előtti percekben.
Termelő kategóriában Beöthy János kapta az elismerést. „Szeretném, ha a külföldön szerzett tapasztalataimat Magyarországon is tudnám kamatoztatni ” – jelentette ki a csobánci borász, aki két évtizeden keresztül Németországban élt és dolgozott mint húskereskedő. A Csobánci Bormanufaktúrát 1998-ban alapította, a kéthektárnyi ültetvényen organikus módon gazdálkodik.
A tagság szavazatai és az elnökség döntése alapján kereskedő kategóriában Pátzay Istvánhoz, a Veritas Borkereskedés vezetőjéhez kerül a díj. „Én állok itt Önök előtt, de hangsúlyoznom kell, hogy ez egy csapatjáték, ezért nagyon köszönöm a díjat a Veritas valamennyi dolgozója nevében” – mondta Pátzay István, akinek 1995-ben indult vállalkozása ma már igen széles választékban mutatja be a hazai és a nemzetközi italkínálatot.
A vendéglátó kategória győztese Csongrádi Csaba, a budapesti Fricska Gasztropub társtulajdonosa, a gasztronómiai megújulás egyik jeles képviselője. „Közel negyven éve érettségiztem, azóta folyton ezt csinálom. Ki az a hülye, aki szereti, hogy szolga legyen? Ezt élvezni kell!” – jegyezte meg a fanyar humoráról ismert díjazott, a hallgatóság nem kis derültségére.
Oktató kategóriában dr. Rohály Gáboré lett az elismerés. A nemzetközi borakadémikust, szakírót, oktatót a magyar borszakmában szinte mindenki tanár úrnak szólítja. Rohály Gábor feleségével, Mészáros Gabriellával együtt jelentősen hozzájárult a magyar sommelier-képzés megindításához, a borleíró szaknyelv kialakításához. „Köszönöm a termelőknek, hogy ilyen jó borokat készítenek, és köszönöm mindenkinek, aki ezt a területet szívügyének tekinti” – mondta a díj átvételekor dr. Rohály Gábor.
Csíki Sándor 2008 óta írja Food&Wine című blogját, amely egyre népszerűbb az olvasók körében. Ezt bizonyítja, hogy 2014-ben elnyerte az „Év gasztrobloggere”címet, az idén pedig az övé lett a szakíró kategória Par Excellence-díja. Csíki Sándor külföldi útja miatt nem volt jelen az ünnepségen, helyette lánya, Virág vette át az elismerést.
A díjazottaknak szívből gratulálunk!