2017.05.30. | Szabó Edit
Mi történik, ha az Unicum házasságot köt a tokaji aszúval? Megszületik az Unicum Riserva, mindannyiunk örömére és boldogságára. Megkóstoltuk az újszülöttet, de ha már a Zwacknál jártunk, egyéb műhelytitkokba is bepillantottunk…
A Zwack gyár és az Unicum hozzátartozik a mindennapjainkhoz, ma már el sem képzelhetjük az életünket a sötét színű gyomorkeserű nélkül, amit természetesen hungarikummá nyilvánítottak nemrég, csakúgy, mint a tokaji aszút.
A Soroksári úti üzemet messziről méltóság, közelről gyógynövényillat lengi körül, aki pedig be is lép az épületbe, hamarosan azon kapja magát, hogy tűnődve analizálja az aromákat, hátha egyszer megfejtheti az Unicum titkát.
A Magyar Borszakírók Köre nemrég egy kedves meghívásnak tett eleget, rövid kóstolás és pincetúra során volt alkalmunk közelebbi ismeretséget kötni a Zwack család legújabb gyöngyszemével, az Unicum Riservával.
A múzeumba ezúttal csak bepillantunk, nem vesszük egyenként szemügyre a 17000 darabból álló, káprázatos minipalack-gyűjteményt, nem merülünk el a gyárhoz és a több mint 220 éves, ma is titkos recept szerint készülő italhoz fűződő tárgyi emlékek között, pedig jó lenne betűzgetni Ady Endre Mylittához, Zwack Péter nagynénjéhez íródott verseinek kéziratát, de most más dolgunk van.
Az új gyógyfüves bár december óta fogadja a látogatókat, mi is itt találkoztunk kalauzunkkal, Szittnyai Zalánnal. A terem végében, az üvegfalon túl gyógynövényekkel telt jutazsákok sorakoznak, az átható édes-kesernyés illat továbbra is velünk marad. A gyárközpont 1892 óta az Unicum otthona, az épület alatt ma is pincerendszer húzódik, ott érlelődik a jól ismert Unicum és az aszaltszilva-ágyon pihenő Unicum Szilva. A legrégebbi hordó 1936 óta szolgálja hűségesen a családot.
A központnak évente mintegy 15000 látogatója van – zömmel külföldiek –, akik a titokzatos pincerendszerben tett, kóstolással egybekötött túra után rendszerint hosszan időznek a helyszínen található márkaboltban, mert érhető módon szeretnék hazavinni az élményt.
Az Unicum nem az egyetlen, bár kétségkívül a leghíresebb terméke a családnak. Hozzájuk tartozik a Tokajban található Dobogó Pincészet is, amelyet a család legfiatalabb gyermeke, Izabella kapott a szüleitől a 18. születésnapjára. A pincészetet Domokos Attila főborász-tulajdonostárssal együtt a mai napig Izabella vezeti, akárcsak az egyre szélesebb szortimentet kínáló Zwack Izabella Borkereskedést, míg a párlatok, likőrök készítését az idősebb testvér, Zwack Sándor felügyeli.
A Dobogó Pincészet egy mindössze hathektáros szőlőbirtok Tokaj-Hegyalján, ám eredményei annál figyelemre méltóbbak. Az utóbbi években egyre természetközelibb megoldásokat kerestek a szőlőművelésben és a borkészítésben, és megtették az első lépéseket a birtok biodinamikus művelésre való teljes átállásához. Ahhoz, hogy az Unicum Riservát tökéletesen megérthessük és befogadhassuk, először bort kell kóstolnunk. Nem tiltakozunk.
Dobogó Furmint 2014
A 2014-es évjáratú birtokfurmint nem született szerencsés csillagzat alatt, az évjárat inkább az édes boroknak kedvezett. A Szent Tamás- és a Betsek-dűlő terméséből készült bor ennek ellenére tiszta, komplex, sűrű szövetű, igazán nemes furmint. A mennyiséget áldozták fel a minőség oltárán, mindössze 7000 palack készült belőle. A bor francia, olasz és magyar tölgyfa hordókban pihent, és szerencsére nem kellett siettetni az érlelést. A Dobogónál megvan az az eszményi állapot, hogy nincs piaci kényszer, a borok nyugodtan érlelődhetnek mindaddig, amíg Domokos Attila meg nem hozza a döntést a palackozásról.
Izabella utca 2012
A pinot noir afféle szerelemgyerek a Dobogónál. Zwack Izabella tanult borászatot, és bejárta a legfontosabb bortermelő vidékeket. Egy szép napon eljutott Új-Zélandra, a világ egyik legnevesebb pinot noir-szakértőjéhez, Daniel Schusterhez is, ahonnan úgy tért vissza, hogy addig nem nyugszik, amíg nem telepít Tokajban egy kis pinot noirt. Volt egy félhektáros rész az Úrágya-dűlőben, úgy vélték, az éppen megfelelő lesz a kék szőlő számára. Elég kicsi terület, legfeljebb ha nem lesz jó a bor, majd megissza a család. 2006-ban történt meg a telepítés. Három évvel később megszületett az első 300 palacknyi Dobogó pinot noir. Nem volt tökéletes, de ígéretes annál inkább, és el is fogyott kézen-közön az a 300 üveg. Mindenki a csodájára járt, ami nem meglepő, ugyanis a pinot noir Tokajban nem engedélyezett szőlőfajta. A mennyiség 2013-ra a duplájára emelkedett, és hamarosan 1000 palacknyi készül majd belőle, a bor ugyanis egyesíti magában a tokaji ásványos ízvilágot és a pinot noir eleganciáját, ezért rendkívül izgalmas és egyedi.
Dobogó 6 Puttonyos Aszú 2006
Ahogyan a legtöbb tokaji pincében, a Dobogónál is kiemelt figyelem övezi minden évben az aszúkészítést. Attól függően, hogy milyen az évjárat, 500-1000 palacknyi aszúbort rejtenek a hordók. Nekünk most az egyik legkiemelkedőbb 6 puttonyost, a 2006-os évjáratút volt szerencsénk megkóstolni. Ez a bor történelmet írt, fantasztikus díjakat mondhat magáénak, és tízéves kora ellenére még mindig szemtelenül fiatalnak érezzük. Csorduló aranyszín, olajos textúra, ezerféle illat, benne Tokaj minden szépsége. Selymes korty, remek arányok, eleven, lendületes savak, amelyek még mindig úgy dolgoznak, hogy az igen magas cukortartalom alig érződik a boron. Friss, fiatalos, lédús, lendületes, hömpölygően széles, boldogító aszú, öröm kóstolni.
Az Unicum Riserva
A Zwack család kezében lévő két hungarikum, az Unicum és a tokaji aszú legnemesebb házasságából született meg ez a valóban figyelemre méltó ital. A több mint 40 féle gyógynövényből, titkos recept szerint készült Unicum a legnépszerűbb gyomorkeserű Magyarországon. A régi lepárló ma is látogatható termeiben mindenhol szárított gyógynövényekbe botlunk, itt egy kis zeller meg egy kis gyömbér, ott egy kis citromfű, kamilla és angyalgyökér, de ki tudja, vajon melyek kerülnek bele végül a gömb alakú palackba, és főleg az nem köztudott, hogy milyen arányban.
Az Unicum 8 hónapig érlelődik nagy hordókban, a Riserva utána még 3 hónapot tölt tokaji aszús hordóban, és kap 1%-nyit a 2007-es 6 puttonyos aszúból. A keverési arányok évjáratonként változnak. Jelenleg az első számozott töltés van a piacon, 3500 liter készült belőle, februárban kezdték forgalmazni, de már el is fogyott, pedig kizárólag a Zwack mintaboltban és a csúcséttermek kínálatában elérhető.
A fogyasztók visszajelzése szerint jégre töltve a legjobb, mi mégis azt mondjuk, hogy nem kell hűteni. Illatában gyógynövények sokasága keveredik egy kis vaníliás, botritiszes világgal, ízében mindez visszaköszön. A korty selymes, kellemesen melegít, az ital minden cseppje nemességet sugároz. Kizárólag 0,7 literes üvegbe töltik, nem lesz belőle zsebbe illő minipalackos kiszerelés, de nem is ez a cél. A klasszikus Unicum évi több millió palackjával szemben a Riservából a tervek szerint nem készül majd 15000 palacknál több évente. Aki teheti, kóstolja meg. Érdemes!