2017.04.25. | Burai László
Hihetetlen tempóban fejlődik itthon az újhullámos kávékultúra, ennek egyik eredményeként júniusban kávés világbajnokságot rendezhet Budapest. Az, hogy ki képviseli majd Magyarországot az egyes versenyszámokban, május elején, a Budapest Coffee Festival keretében dől el.
Impozáns helyszínen, az Iparművészeti Múzeumban tartják a kétnapos rendezvényt, ahol a versenyeken kívül persze komoly kiállítás is lesz, természetesen lehet majd kávét is kóstolni, de például az újhullámos cukrászdák üdvöskéje, a Chouchou is megtalálható a kiállítók között.Ezek mellett a szervezők szakmai előadásokkal és cuppingokkal is készülnek, az már biztos, hogy a rendezvény első napján, május 6-án Patrik Rolf Karlsson az April Coffee Roasters pörkölője tart majd előadást arról, hogy szerinte milyen lépéseket hagyjunk ki, ha pörkölőt indítanánk. Patrik jó név a szakmában, a saját üzlete előtt a svéd Da Matteo, majd a német Five Elephant pörkölőjeként is dolgozott.
Három számban küzdenek majd a versenyzők a bajnoki címekért, lássuk, mire számíthatunk!
A barista versenyszám a királykategória, talán éppen az összetettsége miatt. Az első 15 percben a felkészülés zajlik, a versenyzők bekészítik az eszközeiket, beállítják az őrlőt. A technikai zsűri mindezt figyelemmel kíséri, és pontozza is. A következő 15 perc már a közönség előtt zajlik, ekkor kell elkészíteni és tálalni négy espressót, négy cappuccinót és négy alkoholt nem tartalmazó kreatív italt, amit az érzékszervi zsűri bírál. A bírák meghatározott szempontrendszer alapján pontoznak, de értékelésre kerül a versenyző figyelmessége, kávéismerete, valamint az egész prezentáció is. Tavaly Deák Joci, az Espresso Embassy baristája nyert, idén saját bevallása szerint elég nehéz dolga lesz, erős mezőny várja a startot.
A Brewers Cup a személyes kedvencem, szerintem az így készített kávék tudják leginkább megmutatni a termőterületet és a feldolgozási eljárásokat. A versenyben szabadon választott eszközzel kell a kávét elkészíteni, a feladat nehézsége abban rejlik, hogy az egyensúly mindenkinek egy kicsit mást jelent. A versenybírák a pontozás során figyelembe veszik az aromát, az ízt, az utóízt, a savasságot, a testet, az egyensúlyt, továbbá az ital teljes oldottanyag-tartalmát is. Ráadásul több hőmérsékleten is kóstolják az elkészített italokat, hogy a változásokat is figyelembe tudják venni.
A Cup Tasters számomra azért különleges, mert tavaly – a rendezőknek köszönhetően – versenyen kívül én is megmérhettem a tudásomat ebben a számban. A feladat nem volt egyszerű, a Cup Tasters a kávé kóstolásáról szól: nem kell ugyan felismerni a kávék fajtáit, termőhelyét, hanem ki kell választani azt az egy csészét, amelyikben nem ugyanaz az ital van, mint a másik kettőben. Nyolc háromszögből kell megtalálni az eltérő kávét, és erre 8 perc áll a rendelkezésre. Egyszerűnek hangzik, de nem az, mivel 8 esetben egymás után kell eltalálni a helyes csészét. A versenyzők elé kerülő hármasokat hasonló karakterisztikájú, legtöbbször azonos termőterületről származó kávék közül válogatják, így előfordulhat, hogy a kávék közötti különbségek minimálisak, így elég nehéz lehet kiválasztani az oda nem illőt. Tavaly emlékezetes körülmények között irtó szoros versenyben dőlt el a bajnoki cím, van rá esély, hogy idén is hasonló thriller vár a nézőkre és a versenyzőkre.
Május első hétvégéjén minden koffeinnel fertőzöttnek kötelező program a Budapest Coffee Festival, de azok is jól szórakozhatnak, akiket még nem érintett meg mélyen a műfaj, csak érdeklődnek iránta. A pontos programról az esemény honlapján és Facebook-oldalán érdemes tájékozódni.