Vissza
Lukács Roland a győztes!
2017.01.31. | Szabó Hajnalka
Színes, ízletes, stílusos, trendi. A különleges italok kedvelői szívesen fogyasztják, a bártenderek pedig örömmel élik ki kreativitásukat egy-egy koktélon. Ezúttal Magyarország legjobb koktélkészítőjét kerestük...
Jó húsz évvel ezelőtt valahogy jött egy ötlet, hogy egyszer majd bármixernek állok a francia Riviérán, mosolyogva keverem a jobbnál jobb koktélokat, és nagyon menő leszek. Ezt akkor annyira komolyan vettem, hogy elkezdtem franciául tanulni, és vettem néhány koktélos könyvet meg egy shakert. A kezdeti lelkesedés azonban hamar alábbhagyott, és a legemlékezetesebb koktélom egy szülinapi házibuliban kevert gintonik volt, amibe – alapanyag hiányra hivatkozva – citrom helyett mandarin került... A fiatalkori fellángolás rég elmúlt, csak most eszembe jutott, ahogyan a januári mínuszokban a budapesti Vörösmarty utca felé igyekeztem, a Diplomático World Tournament nemzetközi versenyének magyarországi döntőjét ugyanis a Brody Studiosban tartották.

Bent nagy nyüzsgés fogadott, épp a délutáni elődöntő és az esti döntő között jártunk, nagy volt az izgalom, hogy a hat továbbjutó közül ki nyeri a versenyt. A világhírű Diplomático rummárka kétévente, idén harmadik alkalommal szervezte meg a világversenyt, de hazánk először csatlakozott a rangos eseményhez. A hazai döntő létrejöttét a forgalmazó WhiskyNet Kft. támogatta. Az itteni győztes Venezuelában képviselheti Magyarországot a regionális döntőn, s ennek a nyertese versenyezhet a nyár eleji, londoni nemzetközi nagydöntőn.
Nem véletlen a nagy érdeklődés, hiszen akik a zsűri elé kerülnek, igazi mesterei a szakmájuknak, így már a látványért is érdemes figyelni a bemutatókat. A gasztronómia fejlődésével egy időben a bárkultúra is épül, a bárok közönsége nyitott az újdonságokra, a színes, ízletes finomságokra. Egy bártendernek pedig nem elég csak az ízre koncentrálnia, a körítés ebben a szakmában legalább annyira fontos, mint az alapanyag. A shaker rázását például minden versenyző bemutatóján a közönség ütemes tapsa kísérte. A szurkolást megkönnyítette, hogy a bárban is szakértő kezek keverték a finomabbnál finomabb italokat, én például egy rumtonikkal a kezemben figyeltem a finálét.

Az italcsodák nevezésénél egyébként feltétel volt, hogy az alapja a Diplomático Tradition családba tartozó rumok egyike legyen, maximum hat összetevőből álljon, a díszítőelemek mindegyike emberi fogyasztásra alkalmas legyen, találó névvel rendelkezzen, s ennek elkészítését a versenyző végig angolul mutassa be az amerikai, török, valamint osztrák tagokból álló 3 fős zsűri előtt.
A Diplomático a világ három legnépszerűbb prémium rummárkája közé tartozik. A világ 50 legjobb bárjában a második legtrendibb rummárka volt 2016-ban. A cég lepárlója Venezuelában, a lenyűgöző szépségű Terepaima Nemzeti Park kellős közepén található. A Diplomático rumok címkéjén Don Juancho helyi nemesember látható, aki a 19. század végén sokat utazott a Karib-térségben, és szenvedélyesen gyűjtötte a különböző párlatokat. A helyiek nagyon kellemes stílusú, sima embernek ismerték, barátait pedig gyakran kínálta a „Nagykövet úr készletéből”. A Diplomático tehát nevében és karakterében is Don Juancho személyiségét követi.

Nem véletlen hát, hogy a regionális döntőt Venezuelában tartják, ahol a versenyzők például ellátogathatnak egy cukornádültetvényre, hogy lássák, honnan érkezik az alapanyag, aminek a végtermékét végül a poharainkba töltik.
A mezőny legjobbjának végül a „Melendez Highball” fantázianévre hallgató koktélkülönlegességet választotta a zsűri, amibe a Diplomático Mantuanón kívül Dumonnet, grépfrút, gránátalma, balzsamecet és „Waist Soda” került. Az italt Lukács Roland, a budapesti Boutiq'bar vezető bártendere keverte, így idén tavasszal ő képviseli hazánkat Venezuelában, és reménykedünk benne, hogy nyáron Londonban is, a koktélvilág nemzetközi döntőjén. Gratulálunk Rolandnak, és sok sikert kívánunk a versenyekhez!
.jpg)
És ha valaki szeretné kipróbálni, íme a győztes recept:
Melendez Highball
Összetevők:
40 ml Diplomático Mantuano
30 ml Dubbonet
10 ml grépfrútlé
10 ml gránátalmaszirup
1 bárkanálnyi balzsamecet
szóda (vákuumtasakban két napig citrom- és grépfrúthéjjal, mentával, bazsalikommal és uborkával együtt áztatva).
Elkészítése: egy keverőpohárban a szóda kivételével keverjük össze a hozzávalókat, majd szűrjük egy koktéljéggel teli highball pohárba, és húzzuk fel a szódával.
Díszítés: narancshéj és mentalevél.
Fotó:
WeArt Photostudio
