2022.05.12. | Szabó Edit
Lezajlott a világ egyik legrangosabb borversenye, az International Wine Challenge (IWC), ahonnan három magyar bor hozott haza aranyérmet. A részletekről a zsűri egyik tagját, Szentkirályi Orsi borszakértőt kérdeztük…
Az idén 52%-kal több magyar indulóval zajlott a világ egyik legrangosabb borversenye, a Londonban megrendezett International Wine Challenge. A boraink 3 arany-, 13 ezüst- és 9 bronzérmet hoztak el a megmérettetésről.
Nem meglepetés, hogy az idén is a tokaji természetes édes borok kerültek a mezőny elejére, viszont a három aranyérmes tokaji közül csak az egyik aszúbor. A Patricius Borház 2017-es 6 puttonyos aszúja mellett a Disznókő Pincészet 2018-as késői szüretelésű bora, valamint a Royal Tokaji Borászat 2016-os fordítása kapott aranyat a bíráktól.
Az ezüstérmesek táborát is a Tokaji borvidék vezeti 5 díjazott borral, de itt már négy másik borvidék is helyet kapott a listán. Egerbe és Szekszárdra 2-2, a Mátrába, a Somlóra és Sopronba 1-1 ezüstérem jutott.
A 9 bronzérmes bor közül 4 tokaji, 2 tolnai, a másik három érem a Mátrába, a Somlóra és Szekszárdra került.
A legeredményesebb borvidék tehát ebben az évben is Tokaj, ami azért sem meglepő, mert – ahogyan a verseny történetében mindig – a legtöbb minta is innen érkezett.
A legeredményesebb pincészet a Disznókő, amely mindhárom éremből begyűjtött egyet, a Patricius Borházhoz egy arany és egy ezüst jutott, a Royal Tokaji Borászat pedig két bronzérmet hozott haza az aranya mellé. Szép siker, hogy a Lajvér Borház és a Tűzkő Birtok egyaránt 2-2 ezüstéremmel lett gazdagabb.
A versenyről, az eredményekről és a várható trendekről Szentkirályi Orsi borszakértőt kérdeztük, aki az idén is tagja volt a zsűrinek.
Hogyan zajlik a verseny, mi a menete?
Mivel nagyon sok minta érkezik, az IWC-n két forduló van. Az elsőn kiszórják a gyengébb minőségű borokat, és a második körben már csak a színvonalasabbakat kóstoljuk. Én az idén azon a héten működtem közre, amikor az érembírálat zajlott, így a gyengébb minőségű tételekről nem tudok nyilatkozni. Tapasztalataim szerint az általam kóstolt borok korrektek voltak, panelenként 1-3 aranyérmet osztottunk ki naponta.
Hány panellel működik a verseny? Mennyire szigorúak az éremhatárok?
Napi 18 panel van, és mindegyikben 4-5 bíra foglal helyet. Az értékeléshez a verseny egyik alapítójának, Charles Metcalfe-nak a tanácsát szoktuk alapul venni:
„Ha a bort elvinnéd magaddal egy házibuliba a barátaidhoz, akkor az nagyjából bronzérmes. Ha te magad is szívesen innál belőle egy pohárral, akkor az ezüst. Ha pedig felbontás után megpróbálnád elrejteni a palackot, hogy esetleg ihass még egy pohárral belőle, mielőtt benyakalják, akkor az a bor számodra aranyérmes.” Természetesen a végső eredmény és a pontszám az összes bíráló konszenzusán alapul, a panelek demokratikusan működnek.
Mi volt a tapasztalatod, milyen borok szerepeltek jól a megmérettetésen?
A tiszta, egyensúlyos, önazonos borok mindig jó értékelést kapnak a bírálat során, viszont a borhibákkal – amilyen például a brett, az illósság, az oxidáció, a redukáltság, a fénykárosodás – egyre kevésbé megengedőek a szakemberek. Örömteli, hogy sok tiszta, borhibáktól mentes narancsbor és héjon tartott fehérbor szerepelt a mezőnyben. Ami a vörösöket illeti: nem divat a tölgyfatea, a túlzott, dominálóan újhordós jegyeket mutató tételeket kevésbé értékelte a zsűri.
A beérkező nevezések számából lehet arra következtetni, hogy milyen borkategóriák a legnépszerűbbek?
Egyre több a rozé és a pezsgő, úgy tűnik, hogy ezen kategóriák népszerűsége még mindig felfutóban van.
Hogyan szerepeltek a magyar borok?
Tokajiban vagyunk a legjobbak, azt hiszem, a tokaji édes borok érik el a verseny legmagasabb átlagpontszámát minden évben. Viszont látható, hogy érdemes lenne több egyszerű, tiszta, könnyen érthető száraz bort is nevezni, mert nem feltétlenül a „nagyágyúk” a legsikeresebbek egy ilyen versenyen. Ott van például az Aldi által nevezett aszú vagy a Danubiana „rozé” szürkebarátja, mindkettő ezüstérmet nyert. Továbbra is arra biztatok minden magyar borászt, hogy küldje el a tételeit nívós nemzetközi versenyekre, mert ez egy remek lehetőség, hogy valóban hozzáértő, gyakorlott szakemberek véleményét kapják meg a nevezési díj fejében, az eredményes szereplés után pedig sokkal jobban figyel rájuk a piac.
Az International Wine Challenge 2022-es eredménylistája az alábbiak szerint alakult (a pincészetek felsorolása nem a kapott pontszámok szerinti sorrendben, hanem betűrendben történt):
ARANYÉRMESEK:
Disznókő Pincészet: Disznókő Tokaji Late Harvest 2018 (Tokaj)
Patricius Borház: Patricius Tokaji 6 Puttonyos Aszú Hárslevelű 2017 (Tokaj)
Royal Tokaji Borászat: Royal Tokaji By Appointment Fordítás 2016 (Tokaj)
EZÜSTÉRMESEK:
Aldi: Saint Stephan's Crown Tokaji Aszú 2017 (Tokaj)
Balassa István: Tokaji Aszú „Villő” 6 Puttonyos 2017 (Tokaj)
Danubiana Pincészet: Villa Agata Wine from Hungary Blush Pinot Grigio 2021
Disznókő Pincészet: Disznókő Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2014 (Tokaj)
Dobogó Pincészet: Dobogó Tokaji 6 Puttonyos Aszú 2017 (Tokaj)
Kreinbacher Birtok: Kreinbacher Prestige Brut NV
Lajvér Borház: Lajver Signum Prémium Bikavér 2019 (Szekszárd)
Lajvér Borház: Lajver Bikavér 2019 (Szekszárd)
Patricius Borház: Patricius Tokaji 5 Puttonyos Aszú 2017 (Tokaj)
Steigler Winery: Steigler Kékfrankos 2020 (Sopron)
Thummerer Pince: Thummerer Egri Bikavér Grand Superior Mezey-Öreg dűlő 2018 (Eger)
Tornai Pincészet: Top Selection Aranyhegy Juhfark 2015 (Somló)
Tóth Ferenc Pincészet: Egri Kadarka 2019 (Eger)
BRONZÉRMESEK:
Disznókő Pincészet: Disznókő 1413 Tokaji Édes Szamorodni 2018 (Tokaj)
Dubicz Borászat & Szőlőbirtok: 1014 Irsai Olivér 2021 (Mátra)
Lajvér Borház: Lajver Rosé 2021 (Szekszárd)
Royal Tokaji Borászat: Royal Tokaji Furmint Special Reserve 2020 (Tokaj)
Royal Tokaji Borászat: Royal Tokaji Furmint Vineyard Selection 2018 (Tokaj)
Tokaj-Hétszőlő: Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2008 (Tokaj)
Tornai Pincészet: Top Selection Grófi Juhfark 2019 (Somló)
Tűzkő Birtok: Tűzkő Traminer 2021 (Tolna)
Tűzkő Birtok: Tűzkő Riesling 2021 (Tolna)