2019.07.19. | Borsmenta
Tokaj-Hegyalja emblematikus dűlője, az Öreg Király és az onnan 2018-ban készült borok hivatalosan is megkapták a biominősítést…
„Ha a szőlőt természetbarát módon műveljük, akkor a bort is készítsük a lehető legtermészetközelibb, leghagyományosabb módon” – nyilatkozta nemrég Barta Károly, a mádi Barta Pince tulajdonosa, aki borászával, Ujvári Viviennel együtt régóta fáradozik azon, hogy kitartó munkájukat hivatalosan is elismerjék. Most örömmel jelentették be, hogy egy 2016-ban beadott kérvényezést követően 2018 őszétől a szőlőterületek, illetve az ebben az évjáratban készült borok hivatalosan is megkapták a biominősítést.
„Mivel a birtok „átaludta” a kemikáliákat korlátozás nélkül használó évtizedeket, így a talaja ma is érintetlen” – folytatja a történetet Barta Károly, aki a borászat alapításának pillanatától törekedett a környezettudatos szőlőművelésre.
Az Öreg Király-dűlőben termő szőlő mindig különleges minőségű volt, de mivel a mennyiségi bortermelés igényeit nem elégítette ki, a második világháború után sorsára hagyták a területet. Amikor a dűlő egy részét a Barta család 2003-ban megvásárolta, szőlőtőkék helyett akácerdő burjánzott a teraszokon. Az újratelepítés 2004-ben kezdődött meg, és az azóta eltelt évek újra bizonyították az Öreg Király kivételes adottságait.
Az ökológiai alapú növényvédelem során kiemelt figyelmet kap a megelőzés és az előrejelzés, hiszen ezzel kiváltható a tervszerű növényvédelmi kezelés. A hatékony munkához nélkülözhetetlen, hogy a szakemberek ismerjék a terület klimatikus viszonyait, a fertőzést befolyásoló tényezőket és azok összefüggéseit.
A cél minden esetben a szőlő természetes, aktív és passzív védekező rendszerének, valamint ellenállóképességének segítése, javítása. Az alkalmazott növénykondicionáló anyagok (réz, kén, kálium-szilikát) hatására a levél és a bogyóhéj erősödik, így a növény ellenállóbbá válik a gombás megbetegedésekkel szemben. Egy esetleges fertőzés esetén a szőlő aktív védelmének köszönhetően olyan toxikus hatású fehérjék termelődnek, melyek gátolják a kórokozók fejlődését.
Kevesen gondolnak bele, hogy a felszívódó növényvédő szerek nem csupán a kártevőket, hanem azok természetes ellenségeit is elpusztítják. Ezért fontos, hogy a hasznos élőlények térnyerését virágos növények telepítésével, a sorok gyepesítésével segítsük. A jól elvégzett zöldmunkával, szellős lombfal kialakításával vegyszerek alkalmazása nélkül is elejét vehetjük a fertőzések terjedésének.
Ha a szőlőben biztonságos, környezetbarát, természetes alapú szereket használunk, a növényben nem alakul ki rezisztencia, és nem találunk benne szermaradványokat sem, mint a felszívódó szerek alkalmazása során.
A bio-szőlőművelés és -feldolgozás segít megőrizni környezetünk fenntarthatóságát, a talajvíz tisztaságát, az ökológiai egyensúlyt és a fajok sokszínűségét.
Koccintsunk egy pohár biominősítésű borral minden hasonló módon gondolkodó szőlészre és borászra!