2016.08.04. | Szabó Edit
Kevesen tudják, hogy 10 deka zöld olajbogyó tartalmazza a napi E-vitamin-szükségletünk közel harmadát, ugyanennyi fekete bogyóban pedig megtalálható a napi vasszükséglet csaknem fele…
Ha volt már olyan szerencséjük, hogy sétálhattak olajfaligetben, akkor igazolhatják: az olajfa szemet gyönyörködtetően szép növény, de ami ennél sokkal fontosabb, igen ellenálló is. Jól tűri a szárazságot, hatékonyan tartja távol magától az élősködőket, és még a tűz is nehezen fog rajta. Regenerálódási képessége szinte felülmúlhatatlan, sűrűn elágazó gyökérrendszerének köszönhetően képes kihajtani akkor is, amikor már levele, ága, sőt törzse sincs. Igen hosszú életű, évszázadokig, sőt akár évezredekig is eléldegél, enyhet nyújtva a vándoroknak, örömet szerezve a körülötte élőknek. Nem lehet véletlen, hogy éppen az olajfa a béke jelképe. A hagyomány szerint a Noé bárkájára visszatérő galamb olajágat hozott a csőrében, s vele a megnyugvás, az újrakezdés ígéretét.
Az olajbogyót hétezer éve ismerik az emberek, és már időszámításunk előtt több civilizáció gazdagságát megalapozta. Állítólag sok sportoló kötelező étrendjében is ott szerepel a csodabogyó, orvosi rendelvényre, meghatározott adagokban. Fogyaszthatjuk ezerféleképpen, sokféle hagymával, izgalmas fűszerekkel, saláták vagy főételek alapanyagaként, nem fogunk csalódni benne.
Felmérések mutatják, hogy a mediterrán országokban magasabb az átlagéletkor, mint mifelénk, ha pedig arra járunk, mi magunk is tapasztaljuk, hogy csakúgy tombol az emberekben a fékezhetetlen életöröm. Ez persze sok mindennek köszönhető, de minden bizonnyal része van benne a mediterrán ékezési kultúrának is. Az étrend meglehetősen változatos, ám többnyire zöldségre, gyümölcsre és gabonafélékre épül, a lelke pedig az olajbogyó. Kevesen tudják, hogy 10 deka zöld olajbogyó tartalmazza a napi E-vitamin-szükségletünk közel harmadát, ugyanennyi fekete bogyóban pedig megtalálható a napi vasszükséglet csaknem fele. Emellett bővelkedik telítetlen zsírsavakban, magas az antioxidáns- és a rosttartalma – emiatt lassítja az öregedést, javítja az emésztést, és elősegíti a reumában, illetve a cukorbetegségben szenvedők gyógyulását. Sok benne a kalcium, a vas, a magnézium, a foszfor, a jód és az olajsav, amelyek fogyasztása növeli a szervezet ellenálló képességét.
Az olajbogyó tehát nagyon egészséges, és szerencsére nagyon finom is, így nem kell különösebb erőfeszítéseket tennünk annak érdekében, hogy figyeljünk az étrendünkre. Hogy hogyan számolták ki, nem tudni, de állítólag napi hét olívabogyó elfogyasztásával már nagyon sokat tehetünk az egészségünk megóvásáért.
Számtalanféle olívabogyó létezik a Földön, vannak kisebbek, nagyobbak, hosszúkásak és gömbölyűbbek, zöldek, lilásak, barnásak és feketék. A szín mindössze az érettséget jelzi: minél sötétebb a bogyó, annál érettebb. A feketék íze egészen édeskés. Érdemes külön-külön is megkóstolni mindegyiket, hogy érezzük a különbséget. Sonkához főként zöld bogyót használjunk, a füstölt lazachoz viszont jobban illik a fekete. Ínyencek kipróbálhatják, hogy mi történik, ha a fekete olajbogyóhoz fehércsoki-darabkákat tördelnek. A kombináció igen jó kiegészítője a kakukkfű és a rózsabors. Izgalmas, meghökkentő, de mégis vonzó ízek. Egy kis kreativitás, néhány pillanat, és máris az asztalra varázsolhatunk egy egészséges, mediterrán fogást!
Mi most Bezselics Ildikó mediterrán Halloumi salátáját ajánljuk a Borsmenta olvasóinak figyelmébe. A receptet az alkotó hozzájárulásával tesszük közzé.
Mediterrán Halloumi saláta
A Halloumi ciprusi eredetű sajt, amit hagyományosan juh- és kecsketej keverékéből készítenek, de egyre ismertebb a tehéntejes-kecsketejes változat is. Sós lében tárolják, a szerkezete réteges, a színe hófehér. (Forrás: hazisajtkeszites.hu)
Hozzávalók 2 személyre:
- 1 kisebb lilahagyma, apróra vágva
- 8 szem koktélparadicsom, szeletelve
- 2 kaliforniai paprika (sárga és zöld), sütve, majd szeletelve
- 1 evőkanál kapribogyó
- 15 szem apró fekete olajbogyó
- 3-4 evőkanál extra szűz olívaolaj
- 1 csomag Halloumi sajt
- 1 marék friss bazsalikom
- só és bors ízlés szerint
- friss kenyér vagy pirítós a tálaláshoz
Elkészítés:
- A kaliforniai paprikát 180 fokos sütőben süssük kb. 20 percig, míg felhólyagosodik a héja. Utána tegyük egy légmentesen záródó dobozba, és hagyjuk félig kihűlni. Így szabad kézzel le tudjuk majd húzni a paprika bőrét. Kimagozzuk, a húsát felszeleteljük, és így dolgozunk vele tovább.
- A paprikaszeleteket egy tálra fektetjük, megszórjuk az apróra vágott hagymával, a kapribogyóval, az olívabogyóval, a tetejére rendezzük a paradicsomot, megsózzuk és meglocsoljuk olívaolajjal, majd megszórjuk az apróra vágott bazsalikommal.
- A sajtot 1 cm vastag szeletekre vágjuk, és grillserpenyőben szép piros, ropogósra sütjük. Melegen, a salátával együtt tálaljuk (mellé adhatunk ropogós, friss kenyeret vagy pirítóst).
Borajánlatunk: Káli Kövek Borászat: Szentantalfa Rajnai Rizling 2014