2023.12.13. | Szabó Edit
Hagyományos karácsony előtti kadarkatesztünkön 6 borvidék 17 borát kóstoltuk, és örömmel jelentjük, hogy volt minek örülni. A dobogóra Szekszárd és Eger került fel, de a többi borvidékről is érkeztek figyelemre méltó tételek…
A kadarka úgy tartozik a halászléhez, mint kabáthoz a gomb, nem csoda hát, hogy a karácsony közeledtével úgy döntöttünk, hogy újra górcső alá vesszük ennek a sokszor átkozott, mégis ezerszer imádott szőlőfajtának a borát.A fajtáról
A filoxéravészig Magyarországon a kadarka volt a legelterjedtebb kék szőlő, és ezzel óriási kuriózumnak számítottunk Európában. A környező országokban ugyanis valamiért nem sikerült meghonosítani a fajtát, de mi annyira szerettük, hogy a vörösboraink többségének kadarka volt az alapja.
Pedig sok baj volt vele: a színanyaga kevés, ezért sötét bor nemigen készíthető belőle, későn érik, rothadékony, így a termése nem minden évben kielégítő. Valószínűleg ez okozta, hogy az 1870-es évektől szép lassan kezdett kiszorulni a termelésből. 2008-ban még több mint 600 hektár kadarka volt hazánkban, ám ez a szám 2022-re 260 hektárra apadt, amiből 250 termő. Jó hír azonban, hogy a fajta kezdi visszanyerni presztízsét.
Fotó: Farkas Márton/bor.hu
A kadarka illat- és ízjegyei
Ami az illatban először megjelenik, az leggyakrabban a fűszeresség, amelyhez piros bogyós gyümölcsök jegyei társulnak: cseresznye, málna, csipkebogyó, som, meggy. Ízben is hasonló világot mutat, általában nem különösebben rétegzett, de nem is várjuk el tőle.
A kadarka a gasztronómiában
A kadarka általában karcsú testű, jó savú bor, ezért a meleg nyári napokon fröccsnek is kiváló, karácsonykor pedig a halászlé mellé kerül az asztalra. Jó barátságban van a magyaros ízvilágú, paprikás ételekkel, ezért pörkölthöz, gulyáshoz, lecsóhoz, paprikás krumplihoz bátran adhatjuk, de pizzák, paradicsomos olasz tészták kísérőjeként is remek. Meg csak úgy, csendes esti borozgatáshoz.
A tesztről
Egyszer lesz, ami sose volt, mondták mindig a falunkbéli öregasszonyok, és mindentudó ábrázattal néztek össze. Nos, most nálunk is megtörtént, ami még soha: a tesztre beérkezett borok közül egyet véletlenül a dobozban felejtettünk, és csak a visszapakolásnál vettük észre, hogy van még egy versenytételünk. Akkorra már csak öt bíráló maradt a kilencből, de úgy döntöttünk, hogy mi öten megkóstoljuk a bort. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy ketten tudtuk, hogy mi van a poharunkban. Mindezt azért fontos elmesélni, mert mindent elsöprő győzelem született: az öt bíráló egybehangzó véleménye szerint a „dobozban felejtett” kadarka volt egyértelműen az est győztes bora. De mivel a többiek ezt nem kóstolták, úgy tisztességes, hogy két győztest hirdessünk.
A mezőny egyébként nagyon színes volt: a 17 versenyző borból 9 érkezett Szekszárdról, 4 Egerből, egy-egy Badacsonyból, Tolnából, Ménesről, Villányból. A két győztes közül az egyik szekszárdi, a másik egri, viszont ez utóbbi csak 65%-ban tartalmaz kadarkát, tehát házasítás. A borok többsége a 2021-es és a 2022-es évjáratban készült, mindössze egy volt közöttük, amelyik 2019-ben született.
És most lássuk az eredményeket:
Az ötödik – Almagyar-Érseki Szőlőbirtok – Csutorásbor:
Grand Superior Érseki Titokbor 2021
A pincészetet Csutorás Ferenc egri borász, Csernus Imre pszichiáter és Mészáros Péter grafikus alapította 2009-ben. Az volt a határozott céljuk, hogy a kivágásra ítélt, hajdan az egri érsekség tulajdonában lévő szőlőültetvényeket megmentsék. A terv nagyon jól sikerült, és a ma már 8 hektáros birtokon nem csak az érseki szőlők virulnak, de saját klónszelekciójuk is van, mégpedig az Egri borvidék legizgalmasabb kadarkaültetvényével. A borokat Csutorás Ferenc készíti, aki a kadarka, az egri bikavér és a naturális borászkodás elkötelezett híve. „A mi pincénkben a borász az adalékanyag” – írják a weboldalon, és ez minden tekintetben megfelel az igazságnak.
A bor természetes, meggyes, áfonyás illattal hódít. Ízében is a meggyes jegyek viszik a prímet, jó sok édesfűszerrel kiegészülve – ez utóbbiak nagyrészt a hordós érlelésnek köszönhetőek. Jó ivású, lendületes kadarka, az átlagosnál nagyobb beltartalommal. Nem csupán a karácsonyi halászlé kiváló társa, egy ropogósra sütött keszeg mellé is jól csúszik.
A negyedik – Koch Borászat: Selection Kadarka 2022
A Hajós–Bajai borvidéken található 150 hektáros birtok központja Borota községben található. A tulajdonos, Koch Csaba akkor költöztette át ide a termelést, amikor kinőtték a család régi, több generáción keresztül híven szolgáló császártöltési pincéjét. Borotán nemcsak kitűnő pincét és modern feldolgozót találunk, hanem kádármúzeumot, autentikus kádárlakást és egy wellnessrészleggel felszerelt panziót is, ahol a földszinti kóstolóteremben jólesik a nyugalmas borozgatás.
A 2022-es kadarka válogatás a pincészet szekszárdi ültetvényein szüretelt szőlőből készült. A kézzel szüretelt, válogatott szemekből szűrt bor rövid, 3-4 hónapos fahordós érlelést is kapott, mielőtt palackba került. Halvány színű, karakteres kadarka, málnás, ribizlis, meggyes, cseresznyés gyümölcsösséggel, enyhe fűszerességgel. Lendületes és elegáns tétel, jó kísérője gombás, paradicsomos ételeknek, és persze a karácsonyi halászlé mellé is bátran pohárba tölthetjük!
A harmadik – Pálinkás Pince: Kadarka 2022
A szekszárdi családi pincészet 1986 óta működik. A szőlő és a bor szeretetét Pálinkás László a nagyszülőktől tanulta, a munka csínját-bínját a nagyapjától leste el, akivel sok időt töltött a családi birtokon. A munkát ma már fiával, Tamással osztja meg, 10 hektáros birtokukat nagy szeretettel gondozzák, és a borokat mindig csak a legjobb minőségben engedik piacra. Pálinkás László másik szenvedélye a szőlő mellett a repülés, mezőgazdasági gépek pilótájaként gyakran feltűnik a szekszárdi határban.
A kadarka a pincészet legfontosabb fajtája és a borász személyes kedvence, nem csoda, hogy nagy műgonddal készíti minden évben. Kedves, málnacukros, szamócás illata finom fűszerességgel egészül ki, ízében a meggyes, cseresznyés karaktert egy kis törökmézes, füstös aromatika kíséri. Lendületes, fajtajelleges kadarka, szépen elkészítve, örömmel palackozva. Ott a helye a karácsonyi asztalon!
A második – Koch Borászat: Prémium Kadarka 2022
Nem az első eset a Borsmenta-tesztek történetében, hogy a Koch Borászat sima kadarkája jobban szerepel, mint a szelekció. Így történt ez 2021-ben is, és így alakult most is. Ez a bor egyszerűen szép, nincs benne semmi póz, nem akar nagyobbnak látszani, könnyed eleganciája nagyon szerethető. Illatában a fűszeres jegyek mellett vörös áfonyás, málnás, szamócás világ bontakozik ki, és mindez ízben is visszaköszön. Bármilyen alkalomra jó szívvel ajánljuk, de alkalom se kell hozzá. Hűtsük be egy kicsit, és már tölthetjük is a pohárba. Nyáron akár szódával is felhúzhatjuk.
Az egyik első – Almagyar-Érseki Szőlőbirtok – Csutorásbor:
Kadarka Archbishop’s Noir 2021
Ez a bor úgy készült, ahogyan a régi egri bikavérek: a kadarka adta az alapját – jelen esetben 65%-ban –, és mellé kékfrankost, menoirt és pinot noirt házasítottak. Fakáciban erjedt, tízhektós tölgyfa hordóban érett, ahogyan Csutorás Ferenc borai általában. Intenzíven gyümölcsös illatában áfonyás, málnás, szilvás jegyek keverednek egy kis füsttel és dohánnyal. Kóstolva kerek, selymes, meggyes, kicsit köves és földes, nagyon izgalmas bor, bármelyik ünnepi asztal díszére válik. Vadételek, étcsokoládés desszertek mellé ajánljuk.
A másik első – Németh János Pincészete: Kadarka 2022
Szekszárd híres szőlőtermő vidékén, az Iván-völgyben büszkén áll egy kicsi présház. Az épület elődje valaha a dédszülők pincéje volt, azt újította fel Németh János, és mellé tíz éve modern feldolgozót is épített. A kis kert az öreg fákkal régi idők tanúja, pereméről pazar kilátás nyílik a völgyre. Németh János a gyöngyösi főiskola szőlész-borász szakán szerzett diplomát, és mindössze huszonegy éves volt, amikor átvette a pince gondját. Tíz hektáron gazdálkodik, megközelítőleg 50000 palack bort készít évente. Jelmondata: „dűlőből, spontán”. Területei a Szekszárdi borvidék kiemelkedő termőhelyein, az Iván-, a Porkoláb-, a Gyűszű- és a Baranya-völgyben, valamint a Görögszó-dűlőben és a Decsi-hegyen találhatóak, borait nagy műgonddal, a tradicionális és a modern technológia ötvözésével készíti.
A 2022-es évjáratú kadarka acéltartályban erjedt és érett, hordót nem látott soha. Üde, csipkebogyós, májusi cseresznyés, meggyes illatába finom fűszeresség vegyül. Kóstolva virgonc, játékos, mégis vannak mélységei. Elegáns bor, remek arányokkal, éppen olyan, amilyennek az ember a jó kadarkát képzeli. Nem kell hozzá semmi, így jó, ahogy van. Fogyaszthatjuk bármilyen napszakban, bármilyen évszakban, ételhez vagy csak csendes esti borozgatáshoz, mindig jól fog esni.
A teszten az alábbi kollégák voltak jelen:
Bertalan György (Vinolingua), Csepe Erika (BorvidékMánia), Hegyi Gábor (borkereskedő), Kiss Michał (blogger), Pesti Eszter (Borsmenta), Takács Andrea (Borsmenta), dr. Nádasi Eszter (Borsmenta), dr. Vargha Márk (Borsmenta), Hatvani Szabolcs (Borsmenta) és Szabó Edit (Borsmenta).
Íme a teljes borsor a pincészetek szerinti betűrendben:
Almagyar-Érseki Szőlőbirtok – Csutorásbor: Egri Kadarka Superior 2021, Titokbor 2021, Kadarka Archbishop’s Noir 2021; Balla Géza: KOLNA Kadarka 2021; Bóka Birtok: Kadarka 2021; Gilvesy Pincészet: PIXU Kadarka 2022; Koch Borászat: Prémium Kadarka 2022, Selection Kadarka Dűlőválogatás 2022; Németh János Pincészete: Kadarka 2022, Prémium Kadarka 2022; Pálinkás Pince: Kadarka 2022; Pósta Borház: Amfórás Kadarka organic 2022; Sauska Pincészet Villány: Kadarka 2019; Tóth Ferenc Pincészet: Egri Kadarka 2021; Vesztergombi Pince: Kadarka 2021; Vida Családi Borbirtok: Petit Bonsai Kadarka 2022.