2019.09.11. | Csepe Erika
A maga hetven hektárjával méreteiben is a Villányi borvidék egyik meghatározó borászatának tekinthető, de nem ez az egyetlen ok, amiért érdemes figyelni Gere Attila Pincészetére. Vendégségben jártunk náluk, és újdonságokat is kóstoltunk…
 


„A legfontosabb az, hogy a bor jó legyen. Hogy biotételről van szó, az csak a második üzenet lehet” – mondja Gere Andrea, akitől megtudjuk, hogy bár a teljes területen biogazdálkodás folyik, csupán egyetlen boruknál látható a palackon az erre vonatkozó felirat. Látogatásunkkor a miértekről, az elmúlt évek nagy változásairól, a zempléni tölgyhöz fűződő vonzalmukról is szót ejtettünk, és természetesen a borokat is megkóstoltuk.



 
Gere Attila 1991-ben adta fel erdész szakmáját, hogy megalapítsa a Gere családi vállalkozást, amely ma egyike Magyarország legismertebb pincészeteinek. Hetven hektár területen gazdálkodnak, a borvidék legkiválóbb dűlőiben (Kopár, Konkoly, Csillagvölgy és Ördögárok). Talaj és mikroklíma szempontjából minden egyes termőterület némileg eltérő adottságokkal rendelkezik, de az alapkőzet jellemzően mészkő-dolomitos alaptalajon elterülő, mészben gazdag lösz, amely kiválóan alkalmas nagy vörösborok készítésére. 2010 óta a teljes szőlőterületen biogazdálkodás folyik, vagyis nem használnak vegyi anyagokat, sem műtrágyát, sem gyomirtó szereket.

Boraik közül ma csupán 2018-as portugieserükön látható az organikus jelző. A magyarázat erre egyszerű: itt már nemcsak a szőlőben, hanem a feldolgozás során is tudták teljesíteni a bioborokra vonatkozó előírásokat. (A szabályozás szerint a maximális kénmennyiség vörösborok esetén 100 mg/l lehet.) Organikus portugieserük egyébként nagyon könnyed, gyümölcsös vörösbor, lágy tanninokkal és savakkal, kiválóan párosítható paradicsomos ételekhez, jól illik az olasz és a magyar konyha könnyedebb fogásai mellé.



Boraik erjesztéséhez saját élesztőt használnak. Ezeket még a nagypapa egykori présházából „szerezték”, és a Pécsi Kutatóintézet munkatársainak segítségével azonosították. Olyan törzseket kerestek ugyanis, amelyek bírják a 15 százalékos alkoholtartalmat. Az ottani melegebb klímának köszönhetően a Villányi borvidéken egyáltalán nem ritka a magas alkoholtartalom a borokban. Rozé- és fehérboraikhoz egyáltalán nem használnak fahordót, a vöröseket pedig kizárólag zempléni tölgyből készült hordókban érlelik. Náluk ezek váltak be leginkább. Andrea szerint a déli borvidék boraihoz az északi területekről származó hordók kellenek. Sokfélét kipróbáltak már a mecseki tölgytől a franciáig, ám azt vették észre, hogy zempléni hordókban lesznek igazán elegánsak a boraik.

Hogy a Villányi borvidék miért is tekinti a cabernet franc-t zászlósborának, és hogy miért is található a Gere pincészet minden dűlőjében franc, érthetővé válik, ha megkóstoljuk a borászat 2017-es Csillagvölgy Cabernet Franc-ját. Két hete került forgalomba, úgyhogy nagyon friss még, és érezni az ízén is, hogy borzasztó fiatal, viszont az első kortynál az is egyértelművé válik, hogy hosszan érlelhető, sokáig eltartható borról van szó. 2017 amúgy is szép évjárat volt – nemcsak Villányban, hanem egész Magyarországon –, így egészséges, érett szemeket szüretelhettek. Ez a franc igazán gyümölcsös és fűszeres is egyszerre, feszes struktúrájú, lendületes tétel, vadételekhez tökéletes párosítás lehet bármikor.



A vadas ízekhez remekül passzol az Attila cuvée is, amit a pincészet esszenciájának tartanak. Az Attila valójában egy bordeaux-i házasítás (franc, merlot és sauvignon), ám az arányok minden évben mások. A céljuk ezzel az, hogy az adott évjáratból a legjobbat hozzák ki, így előfordulhat, hogy egyik alkalommal franc-hangsúlyos a cuvée, máskor pedig inkább a sauvignon dominál. A 2011-es tételük érett, erdei gyümölcsös aromákkal hódít, kellőképpen fűszeres, tanninos, de kerek, szaftos, bársonyos is egyszerre. Nyolcéves kora ellenére még mindig virgonc, lendületes, izgalmas bor.

A pincészetnél egyébként számos változás történt az utóbbi években. 2017-ben új kóstolóteret alakítottak ki, melynek formáját Varró Zoltán belsőépítészre bízták. A helyiség végül nem is egy pincészet kóstolóteréhez hasonlít, hanem inkább egy család nappalijához, ahol mindenki otthon érezheti magát. 2018-ban új külsőt vettek fel a Gere pincészet borai. A céljuk a váltással az volt, hogy a családi jellegen túl egy egységes, a palackok tartalmának minőségét méltó módon kifejező megjelenést hozzanak létre. Az arculat mellett a kínált borstruktúra is megváltozott, átláthatóbbá vált.



Az idei évben aztán színre lépett a FriciSpritz is. A nyári Gere Jazz eseményen mutatkozott be a többféle ízben készülő, gyümölcsös ital. A 2010-es évjárat a vörösborok szempontjából ugyan sok kihívást tartogatott, viszont ez volt az az év, amelyik a buborékos borok műfajához remekül illett, így Gere Attila ekkor készített először gyöngyözőbort. Az olasz frizzantékhoz hasonló stílus lebegett a szeme előtt, és a Frici nevet is ez inspirálta. Reduktív technológiával készülnek az alapborok, majd szén-dioxidot adnak hozzá, és szűrőt is alkalmaznak, hogy a durva buborékok szétrobbanjanak, és krémes, de mégis élénk textúra alakuljon ki. A FriciSpritzeket Koroknai Klára alkotta meg, ő segített kitalálni több friss, akár otthon is könnyen elkészíthető italt, tele zamatos gyümölcsökkel és illatos zöldfűszerekkel.


Kedvcsinálónak íme az epres FriciSpritz receptje:

1 dl Rosé Frici
2-3 szem zamatos eper
1 csepp facsart citromlé
1 csepp cukorszirup
1 spriccelés szóda
2-3 darab illatos menta- vagy bazsalikomlevél



Elkészítés:

Törőfa segítségével összetörjük az epret a pohárban, ha kell, hozzáadunk citromlevet és egy kis cukrot, amik intenzívebbé teszik a gyümölcs ízét, majd telerakjuk jéggel a poharat. Rátöltjük a Rosé Fricit és a szódát, végül illatos menta- vagy bazsalikomlevelet dobunk a tetejére.



A bortúrán a pincészet vendégei voltunk, köszönjük a meghívást!
 
Fotó:
Dancsecs Ferenc / FurmintPhoto - weboldal

Tesztelünk

Gere Attila Pincészete: Fehér Frici 2015

2016.06.09. | Szabó Edit
A legtökéletesebb nyári italok egyike. Üde, lendületes, nagy melegben kiváló frissítő.  Nem kell rajta sokat gondolkodni, inkább kérjünk még egy pohárral...  
Tesztelünk

Gere Attila Pincészete: Rosé Frici 2015

2016.06.21. |
Egy tál cseresznye és eper – pohárba töltve. Üde, lendületes, barátságos, de nem behízelgő gyöngyöző bor. Könnyen adja magát, de azért van benne tartás...  
Iszunk

Gyengébb? Nem!

2017.10.29. | Szabó Hajnalka
Könyvajánló
26 borász, 26 életút, ételek, borok, érzések, gondolatok. Szabó Edit és Dancsecs Ferenc könyve hamarosan kapható a könyvesboltokban...  
Eszünk

Nem engednek a 48-ból!

2018.01.12. | Szabó Edit
A kandallóban barátságos tűz lobog, a kényelmes székekből éppen 48-at helyeztek el a pazar vendégtérben, a legjobb mégis a pultnál ülni, ahol figyelhetjük Bicsár Attila kreatív séf mozd…
Vendégoldal

Gere-borok új köntösben

2018.05.10. | Borsmenta
A Gere Pincészet borait 30 éve ugyanazzal a külsővel látjuk a polcokon. A tulajdonosok úgy döntöttek, itt az ideje a váltásnak. Nemcsak a borok kapnak új ruhát hamarosan, de a borstrukt…
bornaptár.hu
A boros eseményajánló

címkék

amerika (4) aprókertek (31) ausztria (6) az év bortermelője (10) ázsiai (5) bacsó andrás (4) badacsony (48) bakonyi péter (5) balassa bor (4) balaton (130) balatonboglári borvidék (17) balatonfüred csopaki borvidék (25) balla géza (8) beszélgetünk (20) bikavér (40) bio (21) biobor (6) biodinamikus (9) bocuse d'or (10) bodrog borműhely (5) bolyki jani (7) bor (297) borász (54) borászok borásza (13) borbár (36) borfesztivál (45) bori mami (5) boriroda (13) boriskola (5) borkorcsolya (24) borkóstoló (69) bornapló (14) borshanta (21) borterasz (17) borteszt (291) bortúra (32) borvacsora (23) borvendéglő (5) borverseny (34) bott frigyes (5) bott pince (33) bottszerda (21) brut (14) brut nature (5) budai zöld (4) budapest (237) bujdosó (4) cabernet franc (27) cabernet sauvignon (10) cava (9) CEWI (15) chardonnay (21) csányi pincészet (9) csirke (17) csokoládé (13) cukrász (4) cukrászda (12) cuvée (18) debreczeni mónika (4) dél-balaton (14) demeter zoltan (5) desszert (10) desszertbor (5) dobogó pincészet (4) dobosi (4) édes (117) eger (72) egészséges (11) egri borvidék (12) egri csillag (8) egzotikus (12) eper (5) erdőbénye (8) eszterházy (4) eszünk (6) étterem (164) etyek (31) etyek budai borvidék (34) etyeki kúria (19) évforduló (4) ezerjó (14) fehérbor (131) fesztivál (47) figula (5) figula pincészet (4) főzünk (10) franc&franc (7) franciaország (9) friss (4) frittmann (7) furmint (86) furmint február (16) gál szőlőbirtok és pincészet (7) gálné dignisz éva (7) gere attila pincészete (6) gilvesy (4) gin (15) gizella pince (7) gomba (4) grillételek (4) grillszezon (4) gyerekbarát (16) gyöngyös (5) gyöngyöstarján (5) gyöngyözőbor (33) gyümölcsös (6) hajós (6) hal (5) haraszthy (4) hárslevelű (37) hawaii (8) házhozszállítás (4) heimann (10) heimann családi birtok (4) hétszőlő (4) horváthország (6) hulladékmentesség (4) húsvét (10) indiai (9) interjú (156) ipacs szabó istván (4) iszunk (17) jótékonyság (5) juhfark (20) kadarka (50) káli-medence (15) karácsony (29) karantén (23) kávé (43) kavezok (9) kékfrankos (25) kéknyelű (16) kenyér (14) késői szüret (7) kislaki bormanufaktúra (5) koktél (14) kolonics pincészet (5) könnyű (16) könnyűvér (6) könyv és kávé (4) környezettudatosság (6) koronavírus (29) kóstoló (60) Kőszeg (25) kovács nimród (5) kovács nimród winery (15) köveskál (9) közben esznek (11) kreinbacher birtok (11) krémleves (4) kristinus (4) külföld (10) kunsági borvidék (22) laposa birtok (5) leves (31) london (21) luka enikő (4) mád (17) magnamátra (11) magyar bor nagydíj (4) mátra (70) mediterrán (4) ménesi borvidék (5) mérész sándor (6) merlot (28) mi a kő (5) michelin-csillag (10) miskolc (11) monyo brewing co (6) mór (18) művészinterjú (18) nagyi receptje (5) narancsbor (5) natúr bor (12) nemzetközi borvásár (4) néró (5) neszmélyi borvidék (4) nyakas pince (4) nyár (18) nyaralás (5) nyári (7) olaszország (55) olaszrizling (34) őstermelői piac (7) paletta (4) pálffy szőlőbirtok (9) pálinka (19) pálinkaverseny (14) pannonhalma (13) pannonhalmi apátsági pincészet (9) pannonhalmi borvidék (5) paulus (5) pázmánd (40) pécs (10) pékség (7) pét-nat (24) pezsgő (97) pezsgovilagbajnoksag (4) piac (14) pinot noir (22) pizza (6) pofonegyszerű (5) portugália (9) pósta borház (4) programajanló (29) promóció (9) puglia (4) rácz jenő (5) rajnai rizling (27) recept (288) reduktív (4) rókusfalvy birtok (6) rosalia (6) rozé (50) saláta (14) sanzon (10) sárospatak (4) sauska (8) sauvignon blanc (34) sebestyén (4) shiraz (4) somló (52) somlói apátsági pince (6) sommelier (11) soproni borvidék (25) sör (46) sós (113) spanyolország (19) spárga (4) specialty kávé (11) st andrea (14) super 12 (6) sütemény (54) süti (18) svét (19) syrah (18) szakácsverseny (5) szamorodni (12) száraz (90) száraz szamorodni (5) szászi birtok (4) szekszárd (60) szekszárdi borvidék (18) szent andrás sörfőzde (6) szent györgy-hegy (23) szentesi józsef (7) szepsy istván (4) szicília (8) sziegl pince (4) szőke mátyás (4) szüret (5) tállya (14) támogatott írás (6) tanfolyam (5) tarcal (11) taschner kurt (4) tavasz (14) tavaszi recept (10) tea (9) tenger (4) tenger gyümölcsei (7) terasz (4) természet (4) természetes bor (28) tészta (18) tesztelünk (254) thummerer (4) tokaj (160) tokaj oremus szőlőbirtok (8) tokaj-hegyalja (114) tokaji aszú (47) török (50) torta (5) tramini (6) tudnivalok (4) túra (7) újbor (6) Unger Bormanufaktúra (24) ünnep (7) utazás (85) utazási tippek (47) utazunk (48) vacsora (12) váli péter (4) vega (15) vegán (4) velencei-tó (22) verseny (15) veszprém (4) vida péter (4) villány (36) villányi borvidék (100) vörösbor (154) vylyan (32) wassmann pince (5) zarándokút (9) zengő (4) zenit (6) zöld veltelini (19) zsirai pincészet (10) zweigelt (4)