2022.07.21. | Szabó Edit
Ha borvidéki kirándulást tervezünk, jól tesszük, ha nemcsak a borászatokat, hanem a környékbeli kirándulóhelyeket is feltérképezzük. Cikkünkben olyan kilátópontokat gyűjtöttünk össze, amelyek közelében a helyi borokat is meg lehet kóstolni…
Megyer-hegyi kilátó
Ha a Tokaji borvidéken járunk, tegyünk egy kitérőt a borvidék legészakibb részei felé. A Megyer-hegyi tengerszem Sárospataktól néhány kilométernyire található, és bizton állíthatjuk, hogy megér egy kirándulást. A hajdani malomkőbánya helyén kialakult természeti képződmény lélegzetelállító szépsége sok turistát vonz. Maga a tó 6 és fél méter mély, vízisportokra nem alkalmas, ám a fölé magasodó közel 70 méteres sziklákon sok mászó próbára teszi a tudását és a bátorságát.
Ha följebb sétálunk – az erdei ösvény néhol kicsit meredek, de a túra nem nehéz –, megtaláljuk a 300 méter magas hegy tetején álló, 18 méter magas kilátót, amelynek csúcsára 65 lépcsőfok vezet. A 360 fokos panoráma csodálatos, tiszta időben látható a Bodrogköz, a Zempléni-hegység és a Keleti-Kárpátok vonulata. A környék közel fél évszázada természetvédelmi terület, a kilátó egész évben látogatható, és belépődíjat nem kell fizetni.
Ha kigyönyörködtük magunkat, ejtsük útba a közelben található Hercegkúti pincesort. Akár a Kőporosi, akár a Gombos-hegyi pincék felé vesszük az irányt, meglepő látványban lesz részünk. A hegybe vájt kis pinceházikók több sorban, egymás fölött helyezkednek el, olyan, mintha Manófalvára csöppentünk volna. Nem csoda, hogy a hercegkúti pincesorokat az UNESCO 2002-ben a világörökség részévé nyilvánította. A Gombos-hegyi részen érdemes felkeresni a Naár Pincét, ahol megkóstolhatjuk a már Tokaj-Hegyalján is egyre ritkábban készített száraz szamorodnit, a Kőporosi részen pedig térjünk be az Espák Pincészetbe, ahol nem csupán Espák Pál kitűnő hárslevelűjét élvezhetjük, de akár egy többfogásos borvacsorára is benevezhetünk – ezt viszont előre kell egyeztetnünk.
A tarcali Áldó Krisztus-szobor
Tokaj-Hegyalja, sőt Magyarország legnagyobb Jézus-szobrát a Tarcal fölött található domb tetején állították fel 2015-ben. A romantikus ösvényeken megközelíthető bányató tőszomszédságában magasodó dombon korábban egy klasszikus tokaji palack nagyított mása állt, ám az idő eléggé megtépázta a borvidék jelképét. A helyére álmodott, gigantikus méretű Krisztus-szobor öt hatalmas gránittömbből készült, 8,5 méter magas, és 50 tonna a tömege. Fás, ligetes lépcsősor vezet hozzá, de van egy kényelmesebb sétaút is, amely kicsit hosszabb ugyan, de nem annyira megterhelő. A szobor tövétől gyönyörű kilátás nyílik Tarcalra és a környező dombokra. A helybeliekkel gyakran találkozunk itt, van, aki naponta kétszer is felmegy „Krisztushoz”, hogy egy kicsit maga mögött hagyja a gondokat.
A szobor felé vezető út aljában találjuk a borvidék egyik legizgalmasabb borászatát, a Kikelet Pincét. A borász, Berecz Stéphanie tanulmányútra érkezett Magyarországra közel három évtizeddel ezelőtt, és franciaországi életét hátrahagyva Tarcalon telepedett le. Szőlőültetvényei egy részét a szobor felé vezető úton találjuk, a pincészet fölött pedig kellemes vendégfogadó teraszt alakítottak ki, ahová szívesen térnek be a szomjas vándorok. Stéphanie a klasszikus tokaji borkülönlegességek mellett pezsgőt is készít, amiből – tapasztalatból tudjuk – egy Krisztus-séta után mindig jólesik egy pohárral.
Sástó-kilátó
Ha Gyöngyösről Mátrafüred felé haladunk, könnyen megtaláljuk Magyarország legmagasabban fekvő tavát, a Sástót. Vizén kacsák úszkálnak, csónakok ringatóznak, partján horgászok várják a jó szerencsét, a mellette futó ösvény pedig kellemes sétára csábít. Itt állították fel azt az 53 méter magas kilátót, amely eredetileg olajfúrótoronynak készült Romániában, és Algyőre szánták, ám a magyarországi szabványoknak nem felelt meg, így lett belőle 1973-ban egy kis átalakítás után kilátó Sástón. A meredek lépcsőket megmászni nem könnyű, de több teraszon is megpihenhetünk, míg felérünk a csúcsra. Menjünk is fel, mert megéri: a kilátás tényleg káprázatos.
A Sástón tett kirándulásunkat érdemes összekötni egy kellemes mátrai bortúrával is. A Gyöngyös környéki falvakban rengeteg kiváló borász dolgozik, de fontos, hogy a legtöbbjüket csak akkor találjuk otthon, ha előre egyezettük a látogatást. Tegyünk egy kitérőt Markaz felé, ahol a Kovács Pince kóstolótermében frissen sült cipó és fűszeres olívaolaj mindenképpen kerül az asztalra a borok mellé, de mehetünk Gyöngyöstarjánba is, ahol szinte minden utcában van egy-két kiváló borász. Aki szereti a zöld veltelinit, a GoBri Pincészethez térjen be. A tulajdonos, Ludányi Gábor a fajta egyik legszebbjét tölti a poharunkba.
Szent István kilátó a Somló hegyen
A Somló hazánk egyik legkülönlegesebb természeti képződménye. Hirtelen „nő ki” a körülötte lévő sík területből, nem véletlenül mondják róla, hogy olyan, mint „Isten ott felejtett kalapja”. Régi tanúhegyeink egyike, felső szakaszát bazaltorgonák csipkézik, alatta mindenhol szőlőültetvények, amerre a szem ellát. A szőlősorok között haladó, szépen felújított dűlőutakon kellemes a séta, és a 432 méteren található csúcsra több túraútvonal is vezet. A hegytetőn álló, erődítményre emlékeztető Szent István kilátót Medgyaszai István tervezte 1938-ban. Az alsó szinten büfé várja a látogatókat, innen csigalépcső vezet a 12 méteres magasságban található teraszra. A panoráma fenséges, a távolban a balatoni tanúhegyek sorakoznak, közelebb a Ság, alant pedig a környékbeli apró falvak és a Somló hegyi várrom látványában gyönyörködhetünk.
A Nagy-Somlói borvidék amilyen kicsi, olyan izgalmas. A hegyen számtalan kisebb-nagyobb pincészetbe betérhetünk, és akár az éjszakát is ott tölthetjük. Színvonalas szálláshelyekből már nincs hiány, és több közülük valamilyen borászathoz kapcsolódik. Talán a Kreinbacher Birtok a legismertebb, de azt már kevesebben tudják, hogy a kiváló pezsgők mellett remek étteremmel és minden igényt kielégítő, felső kategóriás szálláshellyel is várják a vendégeket. Más stílusú, de szintén pazar az 5 Ház Borbirtok, amelyhez valóban öt felújított présház csatlakozik, kényelmes szálláshellyé alakítva. Ha arra járunk, nevezzünk be egy pincetúrára, mert nem mindennapi az élmény, és kóstoljuk meg a borokat is. Ha viszont csak arra vágyunk, hogy a hosszú séta után leüljünk egy pohár borral a diófa alá, keressük meg a Somlói Apátsági Pincészetet (előzetes bejelentkezés szükséges), vagy a Somlói Borok Boltját. Ez utóbbi vendégmarasztaló teraszával nem árt vigyázni, az ember könnyen ott felejti magát néhány órára.
Aki kíváncsi rá, hogy hol vannak még izgalmas kilátók, magaslati pontok az országban, nézze meg a Coloré oldalát!