2021.10.29. | Borsmenta
Minden eddiginél több arany- és ezüstérmet osztottak ki a bírák a világ legnagyobb pezsgőversenyén. A magyar pezsgők egy aranyat és öt ezüstöt érdemeltek…
A világ legrangosabb pezsgőversenye, a Champagne and Sparkling Wine World Championships (CSWWC) büszkén jelentette be történetének eddigi legnagyobb éremesőjét: idén összesen 139 arany- és 268 ezüstérmet osztottak ki, melyeken 19 ország osztozik. A zsűrinek Márkus György személyében magyar tagja is volt.
A kéthetes verseny alatt ezernél is több pezsgő került a bírák poharába
A pálmát Olaszország vitte el 58 arany- és 129 ezüstéremmel, másodikként pedig az 52 aranyat és 50 ezüstöt nyerő Franciaország végzett. A harmadik helyezett idén is az Egyesült Királyság lett, szorosan a nyomában Ausztráliával és az Amerikai Egyesült Államokkal.
Bár továbbra is Franciaország és Olaszország nevezi a legtöbb pezsgőt a versenybe, a CSWWC mezőnye mostanra minden más megmérettetésnél sokszínűbb lett. Idén először Japán is nevezett, és a Sanwa Shurui cég 2019-es Ajimu Budoushu Koubu pezsgője rögtön ezüstérmet is szerzett.
Az Év Pezsgőtermelője
Az Év Pezsgőtermelője díjért – amelyet a legtöbb aranyérmet nyerő termelőnek adnak – minden évben a Trentodoc eredetminősítéssel bíró olasz Ferrari Trento és a francia Champagne-ban termelő Louis Roederer vív ádáz csatát. Idén a Ferrari Trento 12 aranyéremmel visszaszerezte a kitüntető címet régi riválisától, ám nagy öröm, hogy ezúttal több más versenyző is szorongatta a „két nagyot” – izgatottan várjuk, hogy mit hoz majd a 2022-es év!
A világ legjobbjai között a Sauska Tokaj pezsgője
Nagy meglepetésre az idei világbajnokság nem hozott aranyérmet a Kreinbacher Birtoknak, hozott viszont a Sauska Tokajnak! Az általuk nevezett, 45% furmint, 35% hárslevelű és 20% chardonnay házasításával készült Brut pezsgő a világ legjobbjai közé került, míg a pincészet Rosé Brut pezsgője ezüstérmet kapott csakúgy, mint a Kreinbacher Birtok Brut Classic, Extra Dry Magnum 2017, Prestige Brut Magnum 2016 és Rosé Brut Magnum 2016 pezsgője.
Tom Stevenson, a CSWWC alapító-zsűrielnöke így nyilatkozott a versenyről:
„Az elmúlt hét évben arra biztattam a termelőket, hogy potenciális arany- vagy ezüstérmes tételekkel nevezzenek – ami nem feltétlenül a legdrágább vagy legkülönlegesebb pezsgőket jelenti. Persze örömmel kóstolunk presztízs cuvée-ket is, ha megvan bennük a potenciál, de ha egyes termelők csúcstermékei rendszeresen gyengén szerepelnek a versenyben, míg a belépő szintű cuvée-ik sorra nyerik az aranyakat, akkor igyekszem rábírni őket, hogy pénzkidobás helyett inkább koncentráljanak a sikeres, belépőszintű pezsgőikre, vagy esetleg próbálkozzanak magnum palackos tételekkel.
A mezőny évről évre bővül, de az új versenyzők hamar megértették, hogy a CSWWC mennyire egy speciális és szűk szegmens versenye, így belátták, hogy ide nem érdemes ugyanazokat a tételeket beküldeni, amiket más, sokkal szélesebb kört felölelő borversenyekre. Így aztán ez a növekedés afféle „két lépést előre, egyet hátra” módon zajlott. Így volt ez legalább is 2019-ig, amikor hirtelen egyharmadával megugrott a nevezett tételek száma! Ez a növekedés igazán örömteli, hiszen a világklasszis pezsgők népszerűsítése mellett missziónknak tekintjük a hagyományos és a feltörekvő borvidékek új, izgalmas tételeinek felfedezését és bemutatását is a világ minden tájáról – Japántól kezdve Románián át egészen Oroszországig. Persze továbbra is szemmel tartjuk a már ismert „nagyokat”, akiknek ugyanolyan vakkóstoláson alapuló bírálási eljárás során van módjuk elnyerni az aranyakat, a kategóriagyőzelmeket vagy magát a világbajnoki trófeát, mint mindenki másnak.”
Az idei kategóriagyőzteseket, valamint a stílusonkénti országos és világbajnoki címek nyerteseit a november 22-én kezdődő CSWWC 2021 Virtuális Díjátadó Héten fogják bejelenteni.
Az eredménytáblázatért katt IDE!
Fotó:
CSWWC