2023.04.06. | Szabó Edit
Egyszerű elkészíteni, látványosan díszíthető, és még az ünnepi asztalon is jól mutat. Ezt a póréhagymatortát mindenki imádja!
A póréhagyma meglehetősen sokoldalú zöldségféle, ráadásul rendkívül egészséges is. Nagyobb mennyiségben tartalmaz B6-vitamint, C-vitamint, K-vitamint és folsavat, van benne vas, foszfor, kálium és magnézium, szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásait hosszan lehetne sorolni, de a mi szempontunkból az a legfontosabb, hogy remekül használható a konyhában.
Gondolhatunk rá saláták egyik fontos alapanyagaként, mert az aromája nem annyira erős, mint a vöröshagymáé, főzhetünk belőle levest – a recept ITT található –, felhasználhatjuk krémlevesek ízesítésére – a recept ITT található –, de lehet belőle akár önálló köret is.
Ezt a fogást mi tortának hívjuk, de nevezhetnénk akár quiche-nek is, hiszen ugyanazt a tésztát használjuk hozzá, mint a gombás-medvehagymás quiche-hez, és a töltelék is ugyanazon az elven működik (tejszín, tojás, esetleg sajt). Aki kedvet kapott hozzá, akár ezt is elkészítheti, a receptért katt IDE! És most nézzük a póréhagymatorta receptjét.
Hozzávalók 4-6 személyre:
A tésztához:
- 20 dkg finomliszt
- 8 dkg vaj
- 1 db tojás
- 2 evőkanál tejföl
- só, ízlés szerint
- 1 nagyobb vagy 2 kisebb póréhagyma, felkarikázva
- 2 db tojás
- 2 dl habtejszín
- 10 dkg reszelt sajt
- 1 dkg vaj
- só, bors, őrölt szerecsendió, ízlés szerint
Elkészítés:
1. A tészta alapanyagait összegyúrjuk, majd 3-5 mm vastagságúra kinyújtjuk.
2. Kibélelünk vele egy 25 cm átmérőjű, fodros szélű tortaformát, villával megszurkáljuk, és előmelegített sütőben 5 perc alatt elősütjük, majd hagyjuk kicsit kihűlni.
3. A töltelékhez egy serpenyőben megolvasztjuk a vajat, üvegesre pároljuk rajta a felkarikázott póréhagymát – közben sózzuk, borsozzuk. Ha kész, hagyjuk egy kicsit kihűlni.
4. A tojásokat feltörjük, felverjük, majd hozzákeverjük a tejszínt, a szerecsendiót (ha adunk hozzá), illetve a reszelt sajt felét.
5. A masszához keverjük a párolt, már csak langyos póréhagymát, és az egészet az elősütött tészta közepére öntjük.
6. A masszát egyenletesen eloszlatjuk a formában, a tetejét pedig megszórjuk a reszelt sajt másik felével. (Ha a formába helyezés után maradt a tésztából, azzal tetszőleges módon díszíthetjük a tortánk tetejét.)
7. 180 fokon, 30-35 perc alatt aranybarnára sütjük. Akkor jó, ha a sajt ropogósra pirult a tetején.
8. Ha ünnepi alkalomra szánjuk a tortát, díszíthetjük idényzöldségekkel, de ez el is hagyható.
Önmagában is tökéletes, de friss salátával tálalva akár ebédnek is beillik.