2024.10.24. | Nagyillés János
Hogy mi a gözleme? Kelesztés nélkül készített tésztaétel, amit tetszés szerinti töltelékkel tehetünk változatossá. Törökországban főként reggelire fogyasztják, de bármelyik napszakban az asztalra kerülhet…
Mivel a törököknek sokféle kelesztett, valamint kelesztés nélküli sült tésztájuk van, és később szeretném bemutatni a legkönnyebben elkészíthető változatokat, aligha tudnék mindegyikhez magyar nevet találni – ezért ezúttal a török névnél maradok.
A gözleme szó etimológiája szerint parázson sült tésztát jelent – de ma már serpenyőben készítjük (persze grillezéskor lehet parázson is). Törökországban a pékségekben és a reggelizőhelyeken is megtalálható – érdemes mellé teát vagy ayrant rendelni. Arrafelé ugyanis főként reggelire fogyasztják, akárcsak mi a lángost.
Mivel nem kelesztett tésztáról van szó, viszonylag gyorsan elkészül: bruttó fél óra alatt eljuthatunk a sütés fázisáig. A sütés darabonként pár percet vesz igénybe.
Hozzávalók 4 gözleméhez:
a tésztához:
- 400 g liszt
- 1 csapott teáskanál só
- 2 dl víz
a töltelékhez:
- 20-25 dkg feta vagy hasonló fehér sajtféle
- 1 csokor petrezselyem, finomra vágva
Elkészítése:
1. A tészta egyszerűbb nem is lehetne: a liszthez hozzákeverjük a sót, hozzáadjuk a vizet, tésztát gyúrunk belőle, majd 15 percig pihentetjük.
2. Míg a tészta pihen, elkészítjük a tölteléket. A fehér sajtot elmorzsoljuk, majd összedolgozzuk a finomra vágott petrezselyemmel. Mivel a sajt sós, külön sózni nem kell.
3. A pihentetett tésztabucit 4 részre vágjuk, és a darabokat lisztezett deszkán egyenként kinyújtjuk. Minél vékonyabb, annál jobb.
4. A kinyújtott tésztát vékonyan megkenjük napraforgóolajjal, és a közepére egy kb. 10×10 centiméteres négyzet alakú területen elosztjuk a töltelék negyedét.
5. Ráhajtjuk a két oldalát úgy, hogy a behajtott tésztarészek fedjék egymást. Újra megkenjük olajjal, majd megcsináljuk ugyanezt az alsó és felső szélével is, és ezt is ugyanúgy megolajozzuk.
6. Ha kész a négyzet alakú töltött batyu, a sodrófával – vigyázva, hogy ki ne szakadjon a tölteléket tartalmazó réteg – a lehető legvékonyabbra nyújtjuk, és utána ennek a felületét is vékonyan átkenjük olajjal.
7. Végül kissé megolajozott, forró serpenyőben a tészta mindkét oldalát ropogós-pirosra sütjük. Amíg az első sül, már készíthetjük elő a másodikat, és így tovább.
Az autentikus ízhatás miatt nagyon fontos, hogy a sütést-kenést-pirítást mindig napraforgóolajjal végezzük!
A frissen sült gözleméket friss zöldséggel, fekete olajbogyóval tálaljuk. A négy gözleme elvileg négy személynek elég, de „sajnos” annyira finom, hogy jobban tesszük, ha eleve dupla adagot készítünk.
Megjegyzés: a fotón látható olajbogyó igazi csemege az olajbogyó-kedvelőknek. Ezzel is török barátnőm, Figen konyhájában ismerkedtem meg. A – lehetőleg török – kimagozatlan, fekete olajbogyót mossuk át alaposan, majd szórjunk rá kakukkfüvet, és öntözzük meg napraforgóolajjal. Egy-egy így előkészített adag hűtőben sokáig eltartható.
Borsmenta-tipp: gözleme-variációk
Túrós gözleme: a gözlemét fehér sajt helyett magyar túróval is megtölthetjük a fent leírt módon.
Burgonyás gözleme: főzzünk meg 4 közepes krumplit, és villával törjük össze. Vágjunk finomra egy vöröshagymát, fonnyasszuk meg olajon, adjunk hozzá egy-két evőkanál paradicsomsűrítményt, sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg ízlés szerint csilivel, az egészet keverjük össze a krumplival, és az így összeállított tölteléket tegyük a tésztába.
Spenótos gözleme: forró olajon pirítsunk finomra vágott vöröshagymát, majd fonnyasszunk meg rajta 4 marék spenótlevelet (vagy melegítsünk át rajta 4 evőkanál fagyasztott spenótpürét). Sózzuk, borsozzuk, aki szereti, csilit is adhat hozzá. A spenótos masszához keverjünk 4 kanál fehér sajtot vagy túrót, és ezzel töltsük meg a tésztát a fent leírt módon.
Török örömök 40. rész: Szezámmagkrémes édesség – tahinli muhallebi
Fotó:
Nagyillés János