2024.06.27. | Nagyillés János
A Török örömök sorozat 31. részében Nagyillés János a tavuklu siron, vagyis a török csirketorta receptjét mutatja be. Első pillantásra kissé talán meghökkentő, de rendkívül finom.
A török konyha a sironok számos változatát ismeri – az egyiket szabadalmaztatták is –, de mivel kissé macerás elkészíteni, kevesen vállalkoznak rá házilag. Én viszont találtam egy olyan verziót, ami autentikus, és ha van rétestésztánk, tulajdonképpen egészen jól kivitelezhető. Az íze remek, ezért megéri a fáradságot.
A rétestésztán kívül az alaphoz szükségünk lesz egy 24-25 centiméter átmérőjű, kicsatolható falú tortaformára is.
Hozzávalók:
A raguhoz:
- 0,5 kg csirkemell- vagy csirkecombfilé, csíkokra vágva
- 1 közepes vöröshagyma, finomra vágva
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál napraforgóolaj
- 2-3 kápia paprika, szeletelve
- fűszerek: 1 teáskanál csilipehely (sima édesnemes őrölt paprika is lehet, akkor nem csípős), 1/2 teáskanál bors, 1 teáskanál cukor, só
- 2 evőkanál étolaj
A szószhoz:
- 1 gerezd áttört fokhagyma
- 2 evőkanál napraforgóolaj
- 2 dl paradicsomsűrítmény
- fűszerek: 1 teáskanál csilipehely (sima édesnemes őrölt paprika is lehet, akkor nem csípős), 1/2 teáskanál bors, 1 teáskanál cukor, só (ugyanaz, mint a húsé, még egyszer)
- 5 dl csirkehúsleves vagy 1 húsleveskockából készült alaplé
- 3 evőkanál étolaj
A joghurthoz:
- 6 evőkanál görög joghurt
- 1 gerezd áttört fokhagyma
Elkészítése:
1. A raguhoz a finomra vágott hagymát a felhevített étolajon pirítani kezdjük, és közben belereszeljük a fokhagymát. Ha a hagyma fonnyadni kezd, hozzáadjuk a felcsíkozott csirkehúst, és lassan sütjük-pirítjuk. Közben hozzáadjuk az előkészített fűszereket és a teáskanálnyi cukrot.
2. Amikor a csirke már majdnem kész, mellédobjuk a felszeletelt kápia paprikát és a csirkével együtt pirítjuk. (Ha szeretjük a csípőset, az egyik paprika lehet csípős zöldpaprika is.)
3. Amíg a ragu készül, az áttört fokhagymát hozzákeverjük a görög joghurthoz, és félretesszük.
4. A szószhoz az olajat felhevítjük egy serpenyőben, beledobjuk a fűszereket és az áttört fokhagymát, összemelegítjük, majd felengedjük a sűrített paradicsommal. Egy teáskanál cukrot is adunk hozzá. Mikor forrni kezd, kiveszünk belőle 3 evőkanállal (ez kell majd a sült tésztára terített joghurt tetejére), a maradékot pedig felöntjük a húslevessel, összeforraljuk és félretesszük.
5. A rétestésztát laponként feltekerjük, majd akkora darabokra vágjuk, amilyen magas a tortaformánk, mínusz 2 cm. A tortaformában egymás mellé állítva, 180 fokon, légkeverés nélkül ropogósra sütjük.
6. Ha megpirult a tészta, azon melegében rákanalazzuk a fűszeres paradicsomszószt és ezzel tovább sütjük úgy 10 percig, míg újra ropogós lesz – majd bekenjük a fokhagymás joghurttal, a tetejére adagoljuk a félretett 3 evőkanál paradicsomszószt, végül ráhalmozzuk a csirkeragut, és ezzel kész is.
Forrón tálaljuk, a tárolás nem tesz neki jót. Távolítsuk el a tortaforma oldalát, és szeleteljük fel egy jó éles késsel.
Borsmenta-tipp: az általam választott rétestészta-márka 9 lapos volt, ebből két csomag kellett a 24 centis tortaformához.
A képen látható módon kettőt-kettőt illesztünk össze, és – mintha egyetlen hosszú lap lenne – lazán, levegősre felcsavarjuk, majd ollóval akkora darabokra vágjuk, hogy ha a levágott darabot talpára állítva a tortaformába tesszük, maradjon majd még hely a tetején a ragunak.
Fotó:
Nagyillés János