2024.06.15. | Szabó Edit
A töltött mángold rendkívül dekoratív, ráadásul egyedi, különleges ízvilágú étel, a nyár egyik nagy ajándéka. Íme a megbízható recept…
Jó kedvében lehetett a Teremtő, amikor a mángoldot megalkotta! Ez a répafélék családjába tartozó növény a zöld különböző árnyalataiban pompázik, ráadásul a haragoszöld változat lilásvörös száron ül. Gyönyörűen mutat a kertekben, a piacon, a bevásárlókosárban és a saját konyhaasztalunkon is.
A mángoldot persze nemcsak a szépségéért szeretjük, hanem azért is, mert rendkívül gazdaságos, ugyanis minden része fogyasztható, a levele hegyétől a szára végéig. Mindemellett persze egészséges is, tele van A- és C-vitaminnal, könnyen emészthető, és bár az íze sajátos, sokkal többen szeretik, mint a spenótot.
A konyhai felhasználása széles körű, készíthetünk belőle krémlevest, köretet a kedvenc húsaink mellé, de a spenóthoz hasonlóan megállja a helyét a rakott ételekben is.
Mind közül viszont ez a mostani fogás, a töltött mángold a kedvencünk. Az ízvilága egyedi, nagyon finom, tápláló és egészséges, a legjobb nyári ételek egyike.
Hozzávalók:
- 14-16 szál mángold, nagyobb levelekkel
- 50 dkg darált sertéshús
- 1 nagy marék (8-10 dkg) bulgur
- 1 tojás
- 2 dl tejszín
- étolaj a pároláshoz
- só, bors, ízlés szerint
- kapor, petrezselyemzöld a díszítéshez (elmaradhat)
Elkészítése:
1. A darált húst, a tojást, a sót, a borsot és a bulgurt összegyúrjuk, mintha fasírtot készítenénk, majd a masszából 14-16 azonos méretű gombócot gyúrunk.
2. A mángoldleveleket megmossuk, a szárukat levágjuk, és a gombócokat egyenként egy-egy levélbe burkoljuk, mint amikor töltött káposztát készítünk. A mángold nem hajlik olyan könnyen, nem fog teljesen rásimulni a gombócokra, de oda se neki!
3. A mángoldszárakat – és ha esetleg több levelünk volt, akkor a kimaradt leveleket – vékony csíkokra vágjuk, és egy nagyobb edényben, forró olajon párolni kezdjük. Kicsit meg is sózhatjuk.
4. Amikor levet ereszt, levesszük a tűzről, és ügyesen, hogy beférjenek szépen egymás mellé, elhelyezzük az edényben a mángoldos húsgombócokat. Visszatesszük a tűzre, és fedő alatt 30-35 percig pároljuk, közben néha egy csipesszel megforgatjuk. Ez lesz az az időszak, amikor a mángold megpuhul, és a húsgombócok köré záródik.
5. Ha letelt a 30-35 perc (kisebb gombócoknak elég a 30, a nagyobbakra számoljunk 35 percet), a gombócokat vegyük ki csipesszel vagy lapátkanállal egy külön edénybe, az edényben maradt, felszeletelt, megpárolt mángoldot pedig szedjük keverőtálba, öntsünk rá 2 dl tejszínt, és az egészet turmixoljuk simára.
6. Ha kész a mártás, szedjük vissza a főzőedénybe, tegyük bele a gombócokat is, fedjük le, és még egyet forraljunk rajta. Közben forgassuk meg a gombócokat, hogy a szósz mindenhol érje őket.
Kaporral, petrezselyemzölddel meghintve, forrón, a szósszal meglocsolva tálaljuk. Köret nem szükséges hozzá.
Borsmenta-tipp: a húst nem evők készítsék el hús helyett gombával!