2024.07.11. | Nagyillés János
A hatay Belen tava valójában egy cserépedényben készült húsos egytálétel. Ezt hozta most nekünk Nagyillés János a Török örömök 33. részében…
A tava és a güveç (mindkettő az elkészítéshez használt, eredetileg cserépből készült edényt jelenti) nagyon kényelmes főzési módszer, amivel nagyobb mennyiségű készételt nyerhetünk. Története nyilvánvalóan azokba az időkbe nyúlik vissza, amikor ezeket a fazékféleségeket tartalmukkal együtt tűzbe vagy kemencébe helyezték – ez a főzési eljárás nálunk is ismert.
A kiindulásul használt eredeti étel birkából vagy marhából készül, és nagy mennyiségű faggyút is tartalmaz – én csirkéből készítettem, faggyú nélkül. Erre a célra a kereskedelmi forgalomban kapható csirkemellcsík vagy csirkecombfilé is alkalmas, de természetesen csirkemellfiléből is készíthetjük, vagy borjút is használhatunk – értelemszerűen hosszabb főzési idővel.
Hozzávalók:
- 1 kg csirkemell, csirkecombfilé vagy marhahús
- mérettől függően 3-4-5 paprika
- 2 fej vöröshagyma (vagy lila hagyma, ízlés szerint)
- 8 gerezd fokhagyma
- 3-4 paradicsom
- 1 dl napraforgóolaj
- 5 dkg vaj
az öntethez:
- egy nagyobb doboz paradicsompüré, vízzel fél literre felhígítva
fűszerek:
- 1 teáskanál őrölt paprika
- csípős őrölt paprika (ízlés szerint, de el is hagyható)
- 1 teáskanál bors
- só, ízlés szerint
- ha van otthon: karışık baharat fűszerkeverék (elhagyható)
Elkészítése:
1. A húst megtisztítjuk, kockákra vágjuk. Minden összetevővel ugyanezt tesszük, kivéve a fokhagymát: az megpucolva, de egészben kerül az ételbe.
2. A paprikát és a vöröshagymát (vagy aki azt szereti, a lila hagymát) nagyobb kockákra vágjuk, a paradicsomot felvágás előtt meg is hámozzuk, majd az összetevőket egy nagy tálban összekeverjük, és egy deciliter napraforgóolajat adunk hozzá. A török konyha gyakran használ csípős paprikát: én ezt vissza szoktam fogni, mindenki tegyen az ételbe belátása szerinti mennyiséget. Többféle színű paprika használata a kész étel színvilágát gazdagítja.
3. Ezután jön a fűszerezés. Fűszerek: természetesen só, bors és őrölt paprika, és annyi csípős paprika, amennyit akarunk – el is hagyhatjuk. Egyes receptek megelégednek ennyivel – mások még „karışık baharat”-ot, vagyis fűszerkeveréket is adnak hozzá. Ebből többféle létezik, és általában különböző köftékhez használják. Nekem volt itthon, tettem az ételhez, de enélkül is tökéletes.
4. Az egészet összekeverjük, és a végén fél literre felvizezett paradicsomsűrítményt adunk hozzá – sűrű paradicsomlé is megteszi. A nagy jénaiba tett keveréket ezzel öntjük le, és a paradicsomlevet egyenletesen eloszlatjuk a keverékben.
5. A tetejére vajat szeletelünk. 200 fokos sütőben fedő alatt sütjük, míg az étel nem forr élénken és a hús meg nem puhul, majd levesszük a fedőt, és hagyjuk, hogy a lé egy része elfőjön és a teteje egy kicsit piruljon.
Az eredmény tulajdonképpen egy egytálétel, akár csak pusztán kenyérrel is fogyasztható, de nagyon jól megy hozzá egy jó rizspiláf. Tálaláskor joghurtot is tehetünk a tetejére, ahogy a törökök mondják: iyi olur – finom lesz.
Fotó:
Nagyillés János